21 września – Europejski Dzień bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach

21 września 2017 roku – czwartek, Polska Policja przyłączy się do 24 godzinnych działań, które prowadzone będą przez policję ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest to druga edycja pod nazwą „EDWARD” – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach (European Day Without A Road Death). Celem działań,zainicjowanych przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego (TISPOL) i wspieraną przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC), jest to, aby nikt tego dnia nie zginął na europejskich drogach. Projekt EDWARD ma skłonić do refleksji na temat zagrożeń w ruchu drogowym i sposobach na ich ograniczenie.

Działania EDWARD promują „wizję zera”, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków śmiertelnych w Europie w dniu 21 września do zera. Projekt zapoczątkowany w 2016 roku i wspierany przez kierowców całej Europy oraz partnerów z sektora prywatnego i publicznego, którego długoterminowym celem jest ograniczenie do minimum liczby ofiar śmiertelnych i osób ciężko rannych na drogach całego świata.

Warto przypomnieć, że przeprowadzona we wszystkich państwach zrzeszonych w TISPOL w dniu 21 września 2016 roku operacja EDWARD okazała się dużym sukcesem. Na drogach 30 państw, biorących udział w działaniach, zginęły w tym dniu 43 osoby, czyli 0 39% mniej niż w analogicznym dniu 2015 roku. W 19 państwach w tym dniu nie odnotowano wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w 7 odnotowano spadek ofiar śmiertelnych, w porównaniu z 2015 rokiem. W Polsce w dniu 21 września 2016 roku zginęło aż 9 osób.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Policach zachęcają do wzięcia udziału w projekcie EDWARD.

Uczynić to można poprzez złożenie zobowiązania na stronie  https://projectedward.eu/pl/ wysyłając wiadomość i uczestnicząc w kampanii społecznościowej.

Policjanci z polickiej komendy przyłączając się do powyższych działań  będą przeprowadzać wzmożone kontrole drogowe ukierunkowane na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Reagować będą na popełniane przestępstwa i wykroczenia, które są główną przyczyną zdarzeń na drogach tj. rażące przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym, przewożenia nadmiernej liczby osób, przewożenie dzieci zgodnie z przepisami oraz stan techniczny pojazdów.

Akcja EDWARD będzie doskonałą okazją do przekazania mieszkańcom powiatu polickiego  elementów odblaskowych oraz przypominania o tym, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

asp. sztab. Iwona Grefenheim