Kaziuki w Policach

Polickie Kaziukikaziki-3 jak co roku tłumnie przyciągnęły publiczność, która żywo uczestniczyła w koncercie zespołu Kapela Wileńska.
Impreza niezmiennie organizowana jest przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska koło w Policach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy i okolic, czego po raz kolejny dowodem była licznie zgromadzona publiczność w sali widowiskowej MOK -u.   kaziki2
Obchody jarmarku odpustowego sięgają blisko trzech wieków i przypadają na dzień św. Kazimierza, czyli 4 marca. Podczas tego święta z powodzeniem można dostać wyroby rzemiosła artystycznego i ludowego. Od nie dawna obchody Kaziuków mają miejsce nie tylko na Litwie i Białorusi ale także w różnych miastach w Polsce. A od ponad 6 lat z powodzeniem Kaziuki organizowane są również w Policach.
Rokrocznie Polickie Kaziuki to koncert muzyki z Kresów Wschodnich oraz kiermasz kaziukowy. Tym razem na scenie zaprezentowała się Kapela Wileńska. Zespół zaczął działalność w 1988 roku. Idea utworzenia Kapeli Wileńskiej- na wzór słynnej warszawskiej czy lwowskiej – okazała się bardzo twórcza i oryginalna. Na repertuar zespołu złożyły się popularne i lubiane przeboje dwudziestolecia międzywojennego wyśmienite retro wileńskie, lwowskie, warszawskie. Artyści niemal od razu potrafili po mistrzowsku uchwycić nastrój, lekkość i wdzięk polskich szlagierów, dostosować doń styl ubierania się i zachowania na scenie. Kapela Wileńska gra i śpiewa nie tylko na Litwie, ale także we Lwowie, w Moskwie, w Wiedniu.
Dla policzan Kapela zaprezentowała stare i nowe, wesołe i smutne piosenki mając świadomość, że utrwalamy czas, który już nie wróci…
Koncert składał się z 2 części przedzielonych krótką przerwą, w trakcie której  uczestnicy koncertu chętnie korzystali z możliwości zakupów, na specjalnie przygotowanym w holu MOK-u kiermaszu specjałów litewskich.
Zespół opowiadał anegdoty dotyczące wykonywanych utworów przybliżając tym samym ich klimat i specyfikę. Swobodna atmosfera dodała koncertowi uroku. Kaziukowe spotkanie zakończyły podziękowania. Na scenie pojawił się Burmistrz Polic Pan Władysław Diakun, Członek Rady Krajowej Pan Cezary Arciszewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Witold Król. Panowie dziękowali artystom za występ, publiczności za tak piękny udział w koncercie. Na swoje ręce kwiaty przyjęła także wilnianka z pochodzenia, sercem oddana wileńskiej tradycji – Pani Krystyna Korkuć. Dzięki jej pośrednictwu mogliśmy gościć wiele zespołów z kresów wschodnich. Przedstawicielka Stowarzyszenia „Świteź”, z którym Miejski Ośrodek Kultury w Policach współpracuje od 6 lat podczas realizacji polickich Kaziuków.
A.S
MOK Police