Mamy do spełnienia misję

Funkcję prezesa zarządu spółki od 2004 r. pełni Mariusz Tarhoni

Przychodnia „Medika” istnieje już od 1973r. 45 lat działalności to spory dorobek. W ramach restrukturyzacji w 2000 r. została przekształcona w „Medika” Usługi Medyczne Sp. z o.o. i od tej pory jest prywatną firmą medyczną pełniącą rolę właściwie całego zespołu przychodni specjalistycznych.
Podstawową działalnością Spółki jest świadczenie usług medycznych w rodzaju specjalistyki ambulatoryjnej (AOS) oraz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Znaczny procent działalności stanowią usługi medycyny pracy dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA i spółek zależnych, a także dla przedsiębiorców i zakładów pracy działających na zewnątrz, niezwiązanych z „Policami”. Ze świadczeń zdrowotnych korzystają także mieszkańcy Polic i powiatu polickiego. „Medika” aktywnie uczestniczy w realizacji programów profilaktyki zdrowotnej organizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Urząd Gminy Police. Personel medyczny tworzy zespół starannie dobranych lekarzy specjalistów oraz wykwalifikowany personel pomocniczy medyczny i techniczny. Przychodnia posiada nowoczesną infrastrukturę i wyposażenie. Medika realizuje szeroki zakres diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej. Diagnostyka obrazowe obejmuje RTG, mammografię, USG, USG Dopplera żył, holtery ciśnieniowy i EKG oraz wykonuje badania EEG, EMG oraz wiele innych. W związku z utrzymaniem wysokiego standardu świadczonych usług w 2005 roku Spółka uzyskała Certyfikat Jakości ISO 9001 : 2000, który jest cały czas aktualizowany.

Funkcję prezesa zarządu spółki od 2004 r. z powodzeniem pełni Mariusz Tarhoni. Zadaliśmy kilka pytań dotyczących funkcjonowania firmy i planów na przyszłość.
Wieści Polickie (WP): Nieco ucichła burza medialna wokół rzekomo zamykanej placówki przy ul Wyszyńskiego. Jak ta sprawa wygląda dziś?

Mariusz Tarhoni: Tak jak już informowałem filia Mediki przy ulicy Wyszyńskiego 29 A działa i będzie w niej prowadzona działalność w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Od stycznia 2019 r. przewidujemy dalsze wzmocnienie tego punktu o lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej, internistów oraz co najważniejsze dla młodych rodziców i ich dzieci – pediatrów.

WP: Już wiemy, że nie istnieje żadne ryzyko z tym związane, wręcz przeciwnie, ma Pan plany, co do dalszego jej funkcjonowania. Co Pan proponuje mieszkańcom, jeśli chodzi o tę filię?

Mariusz Tarhoni: Stopniowo zwiększamy liczbę dni, w których przyjmują lekarze pediatrzy. Od stycznia 2019 r. wzmocnimy ten punkt o lekarzy rodzinnych i internistów. Ponieważ jest to filia Mediki przy ulicy Kuźnickiej 1, która posiada znaczny zakres specjalistyki ambulatoryjnej (lekarzy specjalistów z zakresów: chirurgii, ginekologii, pediatrii, neurologii, ortopedii, pulmonologii, urologii, okulistyki, dermatologii, laryngologii, radiologii, diabetologii, endokrynologii, rehabilitacji leczniczej), pacjenci poradni POZ z Wyszyńskiego mogą łatwo trafić do dowolnej poradni specjalistycznej na Kuźnickiej. Dotyczy to również punktu pobrań materiałów do badań diagnostyki laboratoryjnej oraz własnej diagnostyki obrazowej (USG, RTG, mammografia, USG Doppler żył). Wprowadzamy też dla naszych pacjentów preferencje w dostępie do rehabilitacji leczniczej. Nie dotyczy to świadczeń refundowanych przez NFZ. Na wiosnę chcemy przygotować i uruchomić przy budynku filii przy ul. Wyszyńskiego wózkownię (wózki dziecięce) dla matek, które przyjeżdżają z dziećmi w wózkach.

WP: Przypomnijmy Czytelnikom, jaką ofertą dysponuje dzisiaj spółka Medika, którą Pan zarządza?

Mariusz Tarhoni: Medika jest dość dużą przychodnią prowadzącą świadczenia medyczne w rodzajach: POZ – podstawowa opieka zdrowotna (lekarz rodzinny), AOS – ambulatoryjna opieka specjalistyczna (lekarze specjaliści), leczenie stomatologiczne, rehabilitacja lecznicza, pomoc doraźna (usługi pogotowiane – dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.), diagnostyka obrazowa, diagnostyka laboratoryjna – punkt pobrań.

W ramach rodzaju AOS prowadzimy poradnie specjalistyczne w następujących zakresach: chirurgii, ginekologii, pediatrii, neurologii, ortopedii, pulmonologii, urologii, okulistyki, dermatologii, laryngologii, radiologii, diabetologii, endokrynologii, rehabilitacji leczniczej, stomatologii. Oprócz endokrynologii w powyższych poradniach można leczyć się w ramach ubezpieczenia w NFZ. Medika realizuje też świadczenia z zakresu medycyny pracy oraz porady psychologiczne dotyczące medycyny pracy jak i zaświadczeń wydawanych do innych celów (zaświadczenia dla kierowców zawodowych, pozwolenia na broń, orzeczenia stanu osobowości).

Prowadzimy również programy profilaktyczne dla wszystkich oraz celowane dla pracowników zakładów pracy.

WP: Kilka lokalizacji, bardzo wiele specjalizacji – jak słyszymy, bogata i różnorodna oferta medyczna. Czy jest jeszcze coś, co mógłby Pan zaproponować pacjentom?

Mariusz Tarhoni: Ponadto oferujemy pacjentom również usługi niefinansowane przez NFZ, jako dopełnienie naszej oferty. Dotyczy to usług stomatologicznych o wysokim standardzie, rehabilitacyjnych i diagnostycznych.

WP: W czym jest lepsza Medika od innych, istniejących, czy nowo powstających?

Mariusz Tarhoni: Trudno w sposób niestronniczy odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo, każdy swoje chwali. Mogę natomiast powiedzieć, że mamy również do spełnienia misję – utrzymujemy możliwie najwyższy poziom kliniczny oraz staramy się zapewnić satysfakcję korzystających z naszej oferty. Specyfika realizacji usług medycznych jest taka, że sięgamy po nie najczęściej w wyniku utraty zdrowia czy choroby. Trudno, zatem mówić o radosnym korzystaniu z porad czy zabiegów leczniczych jednak zawsze staramy się dbać o zadowolenie naszych pacjentów.

WP: Grupa Azoty Police – Wasz sąsiad i niemały klient. Pacjenci nie wyobrażają sobie, żeby nie mieć Was „pod ręką” tak jak do tej pory. Czy istnieje jakaś specjalna oferta dla tej grupy pracowników? Na pewno możliwość przeprowadzenia szybko i sprawnie pracowniczych badań okresowych. Skupienie lekarzy wielu specjalności daje tę możliwość. Czy jest coś jeszcze?

Mariusz Tarhoni: Zgadza się, Grupa Azoty Z.Ch. Police S.A. to od wielu lat nasz klient. Świadczymy dla Zakładów medycynę pracy jak zresztą dla wielu innych firm z Polic, Ponadto – usługi pomocy doraźnej – pogotowie czynne przez całą dobę. Zakład posiada własną Straż Pożarną oraz z naszej strony 24 h – pogotowie. Współdziałamy na tym polu, bo zakład znajduje się na obszarze zamkniętym z własnymi drogami i ciągami komunikacyjnymi. Kierowcy muszą znać topografię Zakładów. Te działania nas łączą – to w jakimś sensie służba czy medycyny pracy, czy usług ratownictwa medycznego. Mamy też we wzajemnych relacjach inne usługi i programy profilaktyczne. Pracownicy są od lat informowani o tych dodatkowych usługach czy świadczeniach bardzo dokładnie np. w formie Biuletynów Informacyjnych.

WP: Jaki program macie w tym momencie w ofercie?

Mariusz Tarhoni: Obecnie realizujemy miedzy innymi ambitny program z zakresu profilaktyki stomatologicznej – DENT+.

WP: Zbliżają się święta, czas ciepłych, rodzinnych spotkań, pewnego wyciszenia. Czego mógłby Pan życzyć na ten czas i na kolejny rok swoim pacjentom, mieszkańcom Polic?

Mariusz Tarhoni: Oczywiście zdrowia. Jak jest zdrowie to są i wspaniałe święta. Osobom, które borykają się z problemami zdrowotnymi, które chorują czy są w trakcie leczenia lub rehabilitacji – szybkiego powrotu do zdrowia. Zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2019.

WP: Dziękuję za rozmowę.

Mariusz Tarhoni: Dziękuję.

Z prezesem zarządu Medika Usługi Medyczne Sp. z o.o. Mariuszem Tarhonim rozmawiała Małgorzata Marek-Ułasiewicz