Mieszkańcy wybrali metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W dniu 2 października zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie wyboru metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oddano 510 ważnych głosów, z czego:

  • 371 za ilością zużytej wody na danej nieruchomości (ok.72,75 %);
  • 33 od metra kwadratowego (ok. 6,47 %);
  • 106 ryczałt od gospodarstwa domowego (20,78%).

Podczas konsultacji 92 głosy zakwalifikowano jako nieważne, głównie z powodu kilkukrotnego głosowania przez te same osoby oraz braku danych osób głosujących.

Około 73% mieszkańców zabudowy wielorodzinnej, biorących udział w konsultacjach, opowiedziało się za sposobem naliczania opłaty w zależności od ilości zużytej wody.

W formularzach ankietowych 20% mieszkańców wyraziło swoje opinie, które w większości są pozytywne dla metody od wody, część z nich podkreślała również aspekt oszczędzania wody jako dobra ogólnonarodowego. I tak na przykład, cytując niektóre z nich:

„Moim zdaniem jest to najlepszy i najsprawiedliwszy sposób naliczania opłaty za odpady komunalne. Jest małe prawdopodobieństwo oszustwa na zużyciu wody. Woda nie produkuje śmieci ale ludzie ją zużywający tak.”

„Ta metoda ma dodatkową zaletę że motywuje do oszczędzania wody z którą co raz więcej gmin ma problemy niedoborów.”

„Uważam, że to jedyna najbardziej sprawiedliwa i optymalna metoda naliczania opłat za produkcję śmieci. Dodatkowym atutem tej formy naliczania opłat, może być większa kontrola nad zużywaniem wody i w dalszej kolejności oszczędzanie tego dobra naturalnego.”

Z drugiej strony, pojawiły się opinie negujące metodę od wody:

”W mojej rodzinie zużywa się stosunkowo dużo wody zwłaszcza w łazience i nie jest to ilość adekwatna do ilości śmieci jakie wynoszę do śmietnika.”

„Opłata od ilości zużytej wody jest absurdalna. W moim gospodarstwie zużywa się dużo wody a produkuje mało śmieci.”

Około 10% spośród tych mieszkańców, którzy zdecydowali się na wyrażenie swoich opinii, poruszało problem braku przykładowych stawek przy każdej z metod.

Mieszkańcy w swoich opiniach poruszali też inne problemy związane z gospodarką odpadami w naszej gminie, jak na przykład wprowadzenie opłaty za rzeczywiście wyprodukowane odpady, czy też zasadność stosowania ulg w opłacie za odpady.

 

 

 

 

510

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *