Pływacy  IUKP  „Wodnik”  w  kadrze  narodowej

Zdjęcie użytkownika Wieści Polickie.

Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczął się też nowy sezon dla pływaków Integracyjnego Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Wodnik”. Z uwagi na okres wakacyjny dopiero teraz możemy przedstawić osiągnięcia polickich pływaków w ubiegłym sezonie. Podsumowaniem jak co roku był miesiąc czerwiec, w którym odbyły się zawody centralne      o randze Mistrzostw Polski organizowane przez Polski Związek Pływacki. Z dużym powodzeniem startowali w nich podopieczni trenera Tomasza Dembka.

Już 1-2 czerwca odbyły się w Szczecinie Ogólnopolskie Drużynowe Zawody Dzieci 10-11 lat. Spośród 4 podopiecznych najlepiej spisał się w nich Kacper Czapla. Wywalczył po 2 złote i srebrne medale, za co został uznany najlepszym zawodnikiem zawodów. Podobna rywalizacja toczyła się na 15 innych pływalniach. We wszystkich zawodach startowało 1500 pływaków ze 170 klubów. Po podsumowaniu wyników przez PZP okazało się, że nasz zawodnik w gronie ponad 700 zawodników zajął VIII miejsce w kraju w wieloboju pływackim! Kolejne zawody miały miejsce 20-21 czerwca w Gorzowie, a były to Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13-letnich. W Gorzowie startowali zawodnicy 7 województw północnych (350    z 35 klubów), pozostali w Krakowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wodnika reprezentowała czwórka zawodników. Ustanowili 12 rekordów życiowych, ale najlepiej z nich wypadła Maja Skowron. Jej trofea to 4 medale: srebrny na 100m stylem motylkowym i 3 brązowe – na 100m stylem grzbietowym i dowolnym, 200m stylem grzbietowym. Po zweryfikowaniu wyników ze wszystkich zawodów (772 zawodników z 99 klubów) uzyskane czasy uplasowały Majkę na miejscach V, V, X i XI w Polsce.

Zdjęcie użytkownika Wieści Polickie.Zdjęcie użytkownika Wieści Polickie.Zdjęcie użytkownika Wieści Polickie.
22-23 czerwca startowali 12-latkowie w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Odbyło się 11 takich zawodów w kraju i startowało w nich 1300 zawodników ze 130 klubów. Policzanie startowali w Szczecinie i zdobyli 13 medali (11 indywidualnie i 2 w sztafetach). Ich zdobywcami zostali: Weronika Garbarczyk (4 złote, srebrny i brązowy w sztafecie), Damian Wojnowski (2 złote i 2 w sztafecie), Roksana Rymarek (1 złoty i 2 w sztafecie), Joanna Jankowska (1 srebrny i brązowy, brązowy w sztafecie) i Dawid Sporek (srebrny         w sztafecie). Gdy podsumowano wyniki uzyskane w całym kraju okazało się, że Weronika      i Damian należą do czołówki pływaków w Polsce. W. Garbarczyk plasuje się na I miejscu    w stylu dowolnym (100m), IV w stylu klasycznym (100m) i dowolnym (400m) oraz VI        w stylu zmiennym (200m). D. Wojnowski plasuje się na V miejscu w stylu grzbietowym (100 i 200m), VI miejscu w stylu zmiennym (200m) i IX w stylu dowolnym (400m). Wyniki te są potwierdzeniem, że nie przypadkowa jest ich przynależność do kadry województwa.

Dobrze spisali się też na zawodach podopieczni trenera Grzegorza Musztafagi. W dniach 3-5 lipca startowali w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. W Olsztynie startowało ich 6   i ustanowili aż 21 rekordów życiowych. Najlepiej z nich zaprezentował się Paweł Leśniewski. W finałach na 100 i 200m stylem grzbietowym uplasował się dwukrotnie na VII miejscu.

Bardzo dobre występy zawodników IUKP „Wodnik” zaowocowały powołaniem M. Skowron i P. Leśniewskiego do kadry narodowej juniorów młodszych na sezon 2015/16. Gratulujemy zawodnikom i trenerom. Czekamy teraz na udane starty w białoczerwonych barwach.

  1. Chmielewski