Polsko-niemiecki festyn w Löcknitz

W dniu 1.10. 2017 r. w godz. 13.00 -17.00 odbędzie się niemiecko-polski festyn realizowany w ramach projektu ,,Wiara bez granic” (Glauben ohne Grenzen) z inicjatywy Archidiecezji Berlińskiej przy wsparciu partnerów jak Caritas (Caritasverband für das Erzbistum Berlin e.V.), Parafie Pasewalk i Hoppenwalde, Gmina Löcknitz, Kościół Ewangelicki w Löcknitz oraz Kuria Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Dzień rozpocznie się o godz. 12.00 niemiecko-polską Mszą Św. w Kościele Ewangelickim. Program sceniczny na terenie Zamku Löcknitz (od godz. 13.00) obejmuje występ Zespołu Schnaftl Ufftschik z Berlina, Przedszkola Randow-Spatzen Löcknitz oraz Zespołu Tańca Ludowego ,,Policzanie” z Polic. Będzie można zwiedzić stoiska lokalnych inicjatyw. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci.
O godz. 15.00 kabareciarz, autor i ulubieniec polskich telewidzów Steffen Möller wystąpi z krótkim programem pt. ,,Polski dla początkujących”. Następnie poprowadzi dyskusję panelową y lokalnymi przedstawicielami kościoła, polityki i pomocy społecznej. W centrum rozmów znajdują się wyzwania regionu, stosunki polsko – niemieckie, rozwój dzieci i młodzieży, religia i zaangażowanie socjalne.
Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie społecznej świadomości i uwrażliwianie społeczeństwa na religijną i kulturową różnorodność oraz wsparcie integracji na danym terenie. Ważne jest pogłębienie współpracy, która dzisiaj na wszystkich szczeblach współpracy transgranicznej na terenie kraju Związkowego Meklemburgia Pomorze Przednie i Województwa Zachodniopomorskiego obejmuje dziedziny takie jak gospodarkę, naukę, sport, bezpieczeństwo. Planowane przedsięwzięcie ma służyć wymianie kulturowej, uwrażliwianiu na różnice mentalne, religijne jak również niwelacji uprzedzeń i stereotypów.