Polsko-Ukraińskie Spotkanie Młodzieży w Policach 

 nck logo 3W dniach 20-28 października w Miejskim Ośrodku Kultury został zrealizowany projekt „Polsko-Ukraińskie Warsztaty Sztuki i Tańca Ludowego” dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży. Młodzież z Ukrainy przyjechała na zaproszenie burmistrza Polic – Władysława Diakuna.

W projekcie udział wzięli uczniowie Gimnazjum nr 3 w Policach i Noworozdolskiego Kompleksu Edukacyjnego „Lider” z Nowego Rozdołu – Partnerskiego Miasta Polic. Uczestniczyli w warsztatach tańca ludowego, śpiewu i rękodzieła. Młodzież wspólnie uczyła się podstawowych kroków i układów tanecznych: krakowiaka, poloneza i mazurka, śpiewała znaneberlin.bundestag  1 polskie i zagraniczne utwory oraz wykonywała przedmioty zdobione metodą decoupage. Ponadto w ramach spotkania odbywały się m.in. wspólne zabawy sportowe, nauka języka polskiego i ukraińskiego, wieczory narodowościowe, gotowanie tradycyjnych potraw, zwiedzanie Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu oraz wycieczka do Berlina.

Przez kilka dni spędzonych na wspólnej pracy i zabawie młodzież miała okazję wzajemnie poznać swoją kulturę, obyczaje i tradycje. Nastolatkowie dowiedzieli się, jak wiele ich łączy pomimo dzielącej odległości (ponad tysiąc km). Owocem wspólnych warsztatów był pokaz po-warsztatowy. Młodzież na scenie zaprezentowała krótki, ale barwny i różnorodny program artystyczny. Wspólna prezentacja oraz fakt, że na zakończenie warsztatów uczniowie sami zaproponowali zorganizowanie wspólnej dyskoteki,  udowodniły, że cel projektu został osiągnięty w więcej niż stu procentach. Młodzież znakomicie się zintegrowała. Zaangażowanie we wszystkie działania było nadzwyczajne, dzięki czemu cały projekt miał swój niepowtarzalny polsko-ukraiński charakter i klimat.berlinskie niedzwiedzie 2

Październikowa wymiana to kontynuacja współpracy i partnerstwa nawiązanego latem tego roku pomiędzy szkołami z Polic i Nowego Rozdołu.  Celem tejże współpracy jest utrzymanie przyjaźni i pozytywnych stosunków między dwoma krajami, a także inspirowanie młodych ludzi do międzynarodowych działań.

Justyna Celary-koordynator projektu

MOK Police

Możliwość komentowania została wyłączona.