Premier w Z.Ch.”Police”SA
Premier Tusk: „Police stały się fundamentem Grupy Azoty”
Znaczenie polskiej chemii, działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikacja pozyskiwania źródeł gazu były głównymi kwestiami, które poruszył Premier Donald Tusk w trakcie spotkania z pracownikami oraz władzami Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police. Minister Skarbu Państwa, Włodzimierz Karpiński odniósł się z kolei do przeprowadzonej w przeszłości skutecznej restrukturyzacji spółki i planów rozwoju Grupy Azoty.
„Police stały się fundamentem Grupy Azoty” – zaznaczył na wstępie Premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu przyjechał do zakładów w Policach w ramach wizyty w województwie zachodniopomorskim wraz z Ministrem Skarbu Włodzimierzem Karpińskim. Obydwaj podkreślali zasługi obecnych władz spółki, z Prezesem Krzysztofem Jałosińskim na czele, oraz pracowników zakładu, którzy wspólnie przyczynili się do odbudowy polskiej branży chemicznej i umocnienia jej pozycji w skali światowej.
„Polska chemia może stać się naszym znakiem rozpoznawczym. Fakt, że Police zostały uratowane, dzięki restrukturyzacji oraz konsolidacji chemii, jest ważny nie tylko dla branży czy Polic, ale dla całego regionu zachodniopomorskiego” – mówił Donald Tusk – Miałem okazję rozmawiać
z pracownikami i dzięki ich determinacji oraz sprawnemu zarządzaniu Police są bezpieczne jako zakład pracy. Przyszłość zakładu rysuje się nieźle. Dowodem na to jest m.in. zakup własnych źródeł surowca, w takich egzotycznych miejscach jak Senegal. Podobne przykłady pokazują, że można kupować taniej niż gdzie indziej, również w Afryce – dodał Premier.
„Po wspólnej rozmowie z Panem Premierem i Panem Ministrem mam pewność, że przyświecają nam te same cele: umocnienie polskiego przemysłu chemicznego w Europie i na świecie oraz wspierania polskiej gospodarki – powiedział Prezes Zarządu Grupy Azoty Police Krzysztof Jałosiński – Plan inwestycyjny założony przez Grupę Azoty będzie realizowany w oparciu o strategiczne cele Ministerstwa Skarbu Państwa, które rozumie i dostrzega wyzwania oraz szanse stojące przed polską chemią” – dodał Prezes Grupy Azoty Police
Premier odniósł się również do ważnych kwestii poruszanych ostatnio w polityce międzynarodowej, czyli bezpieczeństwa energetycznego Europy. Rocznie polickie zakłady wykorzystują nawet
570 milionów sześciennych gazu za kwotę bliską 700 milionów złotych. Około 70% tego surowca trafia do Polic od PGNiG, zaś pozostałe 30% pozyskiwane jest z innych źródeł, w tym z Towarowej Giełdy Energetycznej, która aktywnie uczestniczy w procesie liberalizacji rynku energetycznego
w kraju.
„Prezes Krzysztof Jałosiński informował mnie, że Police dywersyfikują źródła dostaw gazu, ponieważ bezpieczeństwo energetyczne zakładu przy jednoczesnej optymalizacji kosztów produkcji jest priorytetem. Cieszę się również, że usłyszałem tutaj potwierdzenie sensu powołania Unii energetycznej i budowania bezpieczeństwa energetycznego” – dodał Premier Donald Tusk.
„Chemia daje 14 procent eksportu, to potężne koło zamachowe” – mówił natomiast Minister Skarbu Państwa, Włodzimierz Karpiński, odnosząc się do znaczenia polskiej chemii dla całej polskiej gospodarki.
„Dzisiaj dzięki zrozumieniu załogi, dobremu prowadzeniu i restrukturyzacji widać ciągły rozwój spółki. W trakcie realizacji jest plan inwestycyjny, który zakłada również inwestowanie w port w Policach, który może stać się chemicznym Rotterdamem środkowo-wschodniej Europy” – dodał Minister Skarbu – Decyzje Prezesa Jałosińskiego pokazują, że biznes polega na minimalizowaniu ryzyka dobrymi planami rozwojowymi. Nowe 200 miejsc pracy, inwestycje w port, konsolidacja i działania w zakresie Unii energetycznej, to ścieżka, którą będziemy podążali. Postaramy się zwiększyć majątek Grupy i pomożemy tej grupie rosnąć – podsumował Minister Włodzimierz Karpiński.