Senegalski Minister z wizytą w Policach

konferencja_hotel_park1Na zaproszenie Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego i Grupy Azoty S.A. do Polski z dwudniową wizytą przyleciał Minister Geologii i Zasobów Naturalnych Senegalu Aly Ngouille Ndiaye. W jej trakcie (17-18 marca) minister wraz z delegacją spotkał się z przedstawicielami polskiego Rządu oraz Zarządu Grupy Azoty – Prezesem Pawłem Jarczewskim i Wiceprezesem Krzysztofem Jałosińskim.
„Podczas zeszłorocznego spotkania z Prezydentem Republiki Senegalu Macky Sallym poruszyliśmy kwestie zacieśnienia współpracy pomiędzy polskim a senegalskim rządem oraz wsparciem działań na rzecz interesów Grupy Azoty w Senegalu. Spotkanie z ministrem Aly Ngouille Ndiaye tylko potwierdziło, że nasze starania idą w odpowiednim kierunku. Otwiera to szereg możliwości rozwojowych oraz buduje solidne więzi pomiędzy oboma państwami. Integralną częścią naszych inwestycji jest komunikacja i wsparcie lokalnej społeczności. Zależy nam, aby ona również podchodziła do inwestycji perspektywicznie i  stała się jednym z głównych beneficjentów”  – powiedział Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu Grupy Azoty Police S.A. oraz Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Celem serii spotkań było utrwalenie relacji strony senegalskiej z polskim rządem, jak i strategicznym partnerem  biznesowym, Grupą Azoty S.A.
W poniedziałek minister Aly Ngouille Ndiaye spotkał się z wiceminister gospodarki Iloną Antoniszyn-Klik oraz Ewą Synowiec, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Minister odwiedził również warszawskie biuro Grupy Azoty S.A., gdzie rozmawiał  z członkami zarządu na temat planów i celów strategicznych Grupy w Senegalu.
„Rozmowy z naszymi senegalskimi partnerami są konkretne i dotyczą kilku głównych obszarów współpracy. Przede wszystkim zależy nam na dalszym zwiększeniu wydobycia surowców w Senegalu. Na bazie fosforytów rozmawiamy również o możliwościach rozwoju instalacji przemysłowych na kontynencie afrykańskim. Dodatkowo korzystając z kompetencji agrarnych polskich instytutów naukowych i naszych doświadczeń przygotowujemy specjalną ofertę dla Rządu Senegalu w zakresie analiz i kompleksowego wsparcia rolnictwa. Te działania z pewnością umocnią naszą pozycję na afrykańskim rynku nawozowym” – powiedział Paweł Jarczewski, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Wczoraj wieczorem w uroczystej kolacji wydanej przez podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Katarzynę Kacperczyk z okazji wizyty delegacji z Senegalu udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Paweł Jarczewski oraz Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Krzysztof Jałosiński.
Jednym z założeń wizyty było również bliższe poznanie inwestora, Grupy Azoty Police, mechanizmów jej działania, a w przypadku wtorkowej wizyty zakładów w Policach, metod pracy i produkcji nawozów wysyłanych do Afryki. Świadczy to o dużym zaangażowaniu senegalskiego rządu w współpracę z Grupą oraz chęci rozszerzenia relacji i obopólnych korzyści.