Strażacy z Grupy Azoty Police wśród najlepszych towerrunnerów świata

Strażacy z Grupy Azoty Police Marcin Ostaszewski oraz Krzysztof Wajs z sukcesem wzięli udział w VIII Biegu na Szczyt Rondo. Zajęli 9. miejsce na 17 drużyn w klasyfikacji drużynowej/team ranking OSP oraz 37. miejsce na 65 drużyn (PSP, OSP, ZSP) w klasyfikacji ogólnej. Policcy strażacy byli jedynym teamem reprezentującym Zakładową Straż Pożarną, dlatego wynik drużyny został ujęty w podsumowaniu miejsc Ochotniczej Straży Pożarnej.

Impreza odbyła się 24 lutego w biurowcu Rondo 1 w Warszawie. Trasą była klatka schodowa jednego z najwyższych warszawskich wieżowców.

Zawodnicy mieli do pokonania 836 schodów, które prowadziły do mety znajdującej się na 37. piętrze budynku. Ubrani byli w mundury, w jakich biorą udział w akcjach, na głowach mieli hełmy, na plecach aparaty powietrzne i oddychali przez maski.

Policcy strażacy byli najstarszymi zawodnikami. Ostaszewski ma 40 lat, a Wajs 39. Obaj w Biegu na Szczyt Rondo wzięli udział po raz pierwszy.

W ubiegłym roku z powodzeniem (II miejsce) startowali w IX Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2017”. Zadaniem zawodników było pokonanie w pełnym wyposażeniu 110-metrowych schodów. Najpierw zjechali windą szybem Daniłowicza, a potem w maskach na twarzach, oddychając powietrzem z butli, które mieli na plecach, w specjalistycznych kombinezonach i hełmach na głowach wbiegali na górę.

Bieg Na Szczyt Rondo 1 miał ponownie rangę Towerrunning 120, przyznaną przez Towerrunning World Association. Oznacza to, że w imprezie biorą udział najlepsi na świecie biegacze po schodach, czyli towerrunnerzy, którzy walczą o punkty do rankingu.

Wydarzenie, prócz charakteru sportowego ma także wymiar charytatywny – zbieranie pieniędzy na wyjazdy wakacyjne dla podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Organizatorzy na ten cel przekazują opłaty startowe zawodników – wpisowe kosztuje 40 zł. Od początku istnienia imprezy, na ten cel przeznaczono już blisko 180 tys. zł.

– Fajnie jest startować z dużo młodszymi od siebie zawodnikami i ciągle być w czubie tabeli – komentuje występ Marcin Ostaszewski. – Uplasowaliśmy się w połowie stawki, to naprawdę dobry wynik.

W zawodach wzięło udział 500 osób. Bieg na Szczyt Rondo 1 zaliczany jest do prestiżowego cyklu Towerruning Tour 2018.