Święto Niepodległości w polickim MOK-u

 

 niepodleglosc-0015niepodleglosc-0013

   11 Listopada 2015r.

 Śpiewnik Patriotyczny pt. „Ułani, ułani” już po raz trzeci został wydany przez Miejski Ośrodek Kultury w Policach z okazji Święta Niepodległości. Otrzymali go przybyli wieczorem do polickiego MOK -u

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz koncert arii operowych zachęciło wielu policzan do udziału w obchodach 11 Listopada. Frekwencja podczas koncertu była imponująca. Sala widowiskowa wypełniła się po brzegi zwolennikami pieśni patriotycznych. Wśród gości był także Burmistrz Polic Władysław Diakun oraz policcy Radni. Po zaprezentowanym przez Chór Kameralny „Cantore Iuvenum” pieśni „Gaude Mater Polonia” Burmistrz Polic przywitał wszystkich zgromadzonych. Ze sceny podkreślał wagę i istotę obchodów Święta Niepodległości. Zaś prowadzący koncert, Piotr Szkocki, przybliżył słuchaczom genezę pieśni patriotycznych. Po tym wstępie mógł już rozpocząć się koncert i wspólne śpiewanie.

 

Arie operowe na 11 Listopada

Do świata arii operowych zaprosiła nas Ewa Filipowicz – Kosińska. Wszyscy goście wysłuchali wspaniałego koncertu w wykonaniu solistki związanej z Operą na Zamku w Szczecinie. Umiejętności i doświadczenie artystki sprawiło, iż koncert od pierwszych chwil wzniósł się na bardzo wysoki poziom. Stworzony na ten wyjątkowy wieczór repertuar, prezentowali także artyści z Chóru Kameralnego „Cantore Iuvenum” pod dyrygenturą Julii Figiel. Na fortepianie akompaniował wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie Krzysztof Figiel. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się perfekcyjnie, czym zasłużyli na gromkie brawa i słowa uznania publiczności, które rozbrzmiewały po zakończonej uroczystości.

 

Śpiewnik patriotyczny

Po wysłuchaniu licznych utworów artyści zaprosili publiczność do wspólnego śpiewu. Druga część koncertu, czyli wspólny śpiew, już po raz drugi okazał się być udanym pomysłem. Publiczność bowiem bardzo chętnie włączyła się do wspólnego śpiewu. Śpiewnik patriotyczny ułatwiał wykonanie pieśni opiewających waleczność rycerzy, odwagę ułanów, męstwo polskiego żołnierza, dla którego najwyższym celem jest służenie Ojczyźnie. W taki sposób wykonano około 15 utworów o patriotycznej tematyce, jak np. na rozpoczęcie zaśpiewano „Rotę”, następnie „My, pierwsza brygada”, „Piechota, ta szara piechota”, aby zakończyć utworem „Marsz, marsz Polonia”.

Wielki tort podkreślił uroczystość obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie uwieńczone było wspólnym toastem i poczęstunkiem w holu Miejskiego Ośrodka Kultury. Wieczór był także okazją do rozmów w kontekście patriotycznej wspólnoty.

 

 

Aleksandra Słowińska

MOK Police