Synthos i Grupa Azoty rozpoczynają współpracę handlową

 Grupa Kapitałowa Synthos i wchodzące w skład Grupy Azoty Zakłady Azotowe Chorzów podpisały  dwie umowy handlowe dotyczące współpracy w zakresie oleochemii oraz chemii nawozowej. Porozumienia te rozpoczynają ścisłą współpracę handlową dwóch największych polskich grup chemicznych. Pierwsza z umów dotyczy dostaw z Chorzowa kwasu stearynowego (ważny surowiec do produkcji kauczuku syntetycznego) do spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej Synthos. – Uzgodniliśmy szczegółowe warunki dostaw do czeskich Kralup i oświęcimskich Dworów informuje Marian  Rybak, prezes Grupy Azoty Puławy, w skład której wchodzi chorzowska Spółka. – Jesteśmy zadowoleni, że chorzowski produkt z jedynej w Polsce instalacji do produkcji kwasu stearynowego trafia do największego w Europie producenta kauczuków syntetycznych – podsumowuje prezes Rybak.

 Druga umowa, dotyczy sprzedaży chorzowskiej Spółce siarczanu magnezu siedmiowodnego w jakości nawozowej, z nowo uruchomionej instalacji Synthos.

– Jestem przekonany, że współpraca handlowa Synthosu i Grupy Azoty przyniesie wiele korzyści obu stronom. Grupa Azoty posiada doskonałe kompetencje i wieloletnie doświadczenie w zakresie dystrybucji produktów nawozowych, z których chcielibyśmy skorzystać oferując w zamian produkt spełniający najwyższe wymagania jakościowe – powiedział Tomasz Kalwat, prezes Grupy Kapitałowej Synthos.

Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych oraz znaczącym producentem kauczuków polibutadienowych. We wrześniu br. Synthos uruchomił nowoczesną instalację do produkcji zaawansowanych technologicznie kauczuków SSBR. Spółka jest również wiodącym europejskim dostawcą produktów styrenowych, głównie polistyrenu do spieniania i płyt XPS oraz dyspersji, klejów i lateksów. W ubiegłym roku GK Synthos utworzyła nową działalność powołując do życia spółkę Synthos Agro, która zajmuje się produkcją i dystrybucją środków ochrony roślin.