TYDZIEŃ BIBLIOTEK, tak było…
8 – 15 maja to czas, w którym wszystkie biblioteki w Polsce chcą by o nich usłyszano, chcą być zauważone i zapamiętane. W tych dniach obchodzony jest Tydzień Bibliotek, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Inicjatywa ma prosty przekaz: zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa i tym samym przyczynić się do podniesienia rangi zawodu bibliotekarza i biblioteki jako ważnej instytucji na mapie kulturalnej Polski. Hasło tegorocznego XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmiało: Wybieram Bibliotekę.
Na ten szczególny czas policcy bibliotekarze przygotowują się z ogromnym zaangażowaniem, różnorodność propozycji i form spędzania czasu w bibliotece jest tego najlepszym dowodem – spotkania autorskie, wystawy, turnieje biblioteczne dla dzieci oraz przedstawienia były tegoroczną zachętą dla czytelników. Biblioteka w Policach to dwie filie i budynek główny i w każdej z tych placówek czekała specjalna oferta dla czytelników. W Bibliotece, przy ul. Wojska Polskiego czytelnicy mogli uczestniczyć w otwarciu dwóch wystaw: wystawie fotografii Natalii Kasowskiej pod nazwą „Jezioro Szmaragdowe” oraz wystawie malarstwa Janusza Wołoszyna – „Małe formy graficzno – malarskie”. Poza tym w Oddziale dla Dzieci przygotowano „Biblioturniej wiedzy o baśniach Braci Grimm”, który polegał na tym, że uczestnicy odwiedzali bajkowe stanowiska, przygotowane w różnych działach biblioteki, rozwiązywali quizy, zagadki i brali udział w konkurencjach zręcznościowych. W zabawie uczestniczyły 83 osoby, były to dzieci z polickich szkół podstawowych. Dla najmłodszych zorganizowano także dwa kolejne spotkania, było to przedstawienie pt. Kopciuszek”, które przygotowały dzieci z Przedszkola w Tanowie oraz pasowanie na czytelnika, w którym udział wzięli uczniowie klasy I z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Elan Vital w Przęsocinie. Dla nieco starszych czytelników biblioteki przygotowano warsztaty rękodzieła artystycznego, które prowadziła Pani Iwona Umińska, niezwykle utalentowana Policzanka, która tego typu zajęcia prowadzi w Dziale Regionalnym cyklicznie.
W Filii Novej odbył się wernisaż malarstwa polickiej malarki – Izabeli Jamrozińskiej, obrazy artystki do dziś można podziwiać, wystawa jest dostępna w godz. otwarcia biblioteki. Podążając śladem wystaw niewątpliwie warto wspomnieć o bardzo ciekawej wystawie pod nazwą „Przedmioty z PRL-u”, którą zorganizowano w Filii Naukowej. Przedmioty wyeksponowane z tego okresu wzbudzają w młodszych obserwatorach zdziwienie, zaś w starszych sentyment.
Bibliotekarki uczestniczyły w happeningu, który zorganizowały przedszkolaki, aby zachęcić mieszkańców miasta do odwiedzenia bibloteki i udziału w akcji: „Uwolnij ksiażkę”. Tego dnia rozdano mnóstwo ciekawych książek ze wszystkich dziedzin wiedzy, akcja niewątpliwie każdego roku cieszy się ogromnym powodzeniem wśrów mieszkańców miasta, angażuje także wolontariuszy, którzy chętnie pomagaja w promocji czytelnictwa.
Tydzień Bibliotek to przede wszystkim spotkania. I tym razem nie mogło zabraknąc spotkań z pisarzami. W tym roku z tej okazji bibliotekę odwiedziła sędzia Anna Maria Wesołowska, która jest sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi, główną postacią programu TV oraz autorką niezwykle ciekawej publikacji, pt. „Bezpieczeństwo młodzieży”. Pani Anna uczestniczyła w trzech spotkaniach zorganizowanych przez bibliotekę, kierowanych do trzech grup wiekowych. Pierwsze spotkanie dla młodzieży odbyło się w Gimnazjum nr 3, drugie spotkanie miało miejsce w bibliotece i uczestniczyły w nim przedszkolaki, zaś wieczorem możliwość udziału w spotkaniu z autorką mieli praktycznie wszyscy mieszkańcy naszego regionu lecz skorzystały głównie osoby dorosłe. Pani Anna w sposób niezwykle przystępny i bardzo wyczerpujący przekazywała tak istotne dla wspólczesnego świata informacje, dotyczące m. in. groomingu, cyberprzemocy, procedury niebieskiej karty, przestępczości nieletnich itp. Całą sobą oddana sprawom bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zachęcała do zakładania w placówkach pożytku publicznego tzw. kącików prawnych, gdzie zarówno dzieci, młodzież jak i rodzicie będą mieli możliwość dowiedzieć się wielu ważnych zagadnień prawnych. Przekazywana przez Panią Annę wiedza wzbogacona była wieloma ciekawymi i autentycznymi opowieściami, które autorka poznała na przestrzeni wielu lat spędzonych w zawodzie sędziego. Tego dnia Panią Annę miało możliwość wysłuchać ponad 300 osób.
Lecz spotkań autorskich, które miały miejsce podczas Tygodnia Bibliotek było znacznie więcej. Dla dzieci tajniki polskich legend zgłębiał ceniony legendziarz, Pan Mirosław Wacewicz, autor posiada ogromną wiedzę na temat dawnych legend naszego regionu i wydał w ostatnim czasie „Baśń Młyn Prochowy”. Kolejne spotkanie kierowane było do miłośników kotów. Na spotkaniu obecny był krakowski poeta Franciszek J. Klimek, który wydał już kilka tomików o tej wdzięcznej tematyce: „Koty są dobre na wszystko”, „Limeryki – drobne plotki mojej kotki”, „Mruczę, więc jestem”. Dla miłośników dalekich wypraw biblioteka zorganizowała spotkanie ze znanym polickim podróżnikiem, Panem Aleksandrem Dobą – Podróżnikiem Roku 2014 National Geographic. Natomiast dla miłośników dobrej książki dla dzieci odbyło się spotkanie ze znanym pisarzem – Grzegorzem Kasdepke, autorem m. in. „ Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”, „ Co to znaczy…”, „ Horror! Czyli skąd się biorą dzieci”, „ Niesforny alfabet” i wiele, wiele innych.
Nie sposób wymienić i zobrazować wszystkich działań, w które angażuje się biblioteka podczas Tygodnia Bibliotek. Hasło: Wybieram Bibliotekę niewątpliwie wpasowało się doskonale w klimat polickiej biblioteki. Osób, które z pełnym oddaniem promują czytelnictwo w naszym regionie jest na szczęście wiele. To ludzie pełni pasji, energii i chęci, to zarówno bibliotekarze, jak i czytelnicy. Wspólnymi siłami sprawiają, że biblioteka, to nie tylko cisza snująca się pośród zakurzonych książek, jak mówią stereotypy. Ci ludzie pokazują jak wiele ciekawych rzeczy może mieć miejsce właśnie w bibliotece, sprawiają, że biblioteka staje się przestrzenią do realizacji siebie. I w tym miejscu nasuwa się tylko jedno stwierdzenie: „Bez Was nie ma nas…”. Dlatego warto.
tekst: Marta Juchnowicz