W bibliotece „Filia Nova” Spotkanie z czytelnikami

Dotora Schrammek-Filia Nova-Police-18.11.2015Filia Nova, przy ul. Bankowej w Policach to miejsce spotkań czytelników z pisarzami. W tym roku goszczono tam wielu, każde spotkanie było inne, na swój sposób wyjątkowe i wartościowe. Takie też było spotkanie, które odbyło się 18. listopada, wtedy to czytelnicy mieli możliwość poznać niezwykle ciepłą i pozytywną postać – Dorotę Schrammek.

                Pisarka, o której jeszcze rok temu niewielu słyszało, chociaż od lat publikuje opowiadania i reportaże w DSC_0041pismach kobiecych.  Pół roku temu zadebiutowała powieścią, pt.: „ Stojąc pod tęczą” Wydawnictwa Świat Książki. I był to debiut bardzo pozytywnie odebrany przez czytelników. Krótko potem ukazała się jej kolejna książka, pt. „Horyzonty uczuć” nakładem Wydawnictwa Szara Godzina – powieść równie dobrze przyjęta przez odbiorców co pierwsza. Cechą charakterystyczną obu powieści jest ich czas i przestrzeń. Rzecz dzieje się obecnie, a bohaterowie żyją tuż obok, w znajomych miastach, w naszym województwie, bo autorka umiejscawia wydarzenia w właśnie w tym regionie, szczególnie nad Bałtykiem. To bardzo skraca dystans i sprawia, że czytana opowieść staje się taka prawdziwa i „nasza”. Odbiorca czytając mimowolnie poszukuje pierwowzoru bohatera w sąsiedztwie, czy wśród znajomych, przecież opisywane Pobierowo, to niewielka miejscowość, niewykluczone, że gdzieś obok żyje postać, która pisarkę zainspirowała. Pytania o zbieżność osób i miejsc nie były podczas spotkania przypadkowe, kilka przybyłych czytelniczek pochodziło właśnie z opisywanych okolic. Pytano także o źródła pomysłów, inspiracje, natchnienie, czy  wynikają  z własnych doświadczeń. Pisarka natchnienie czerpie głównie z obserwacji, ma ogromną chęć pokazania światu jeszcze wielu spostrzeżeń, jest pełna pomysłów, w planach ma kolejne książki, opowiadania, wybiera się na majowe tragi książki do Warszawy, to wyzwania którym niełatwo sprostać. Jako matka trójki dzieci ma przed sobą ogromne wyzwanie logistyczne i sama przyznaje, że od ukazania się jej pierwszej książki wszystko potoczyło się błyskawicznie. Autorkę docenili wydawcy, ale także jury i czytelnicy, przyznając wysokie noty jej powieściom w plebiscycie prowadzonym przez portal granice.pl. Książka „Stojąc pod tęczą” została uznana przez jury najlepszą książką na wiosnę w kategorii powieści obyczajowych, natomiast „Horyzonty uczuć” dostały pierwszą nagrodę od czytelników, jako najlepsza książka jesieni, w kategorii powieści obyczajowych.

                Podczas spotkania pisarka opowiadała z jakimi jeszcze wyzwaniami musi zmierzyć się debiutant, jaka jest DSC_0059siła internetowego hejtu, a także podzieliła się doświadczeniami ze współpracy z wydawcą. Podkreśliła jednocześnie że realizacja siebie, rozwój osobisty, jaki daje pisanie jest warte zaangażowania i wielu poświęceń. Autorka zdradziła też kilka ciekawych wątków z własnego życia odnoszących się do przeszłości oraz planów na przyszłość. Bardzo ciepły i pozytywny sposób bycia Pani Doroty wzbudzał sympatię i nadawał spotkaniu atmosferę niezwykle przyjazną. Dopełnieniem spotkania były autografy, dedykacje i wspólne zdjęcia, pod które ustawiła się długa kolejka, co jest chyba najlepszym dowodem na sympatię ze strony czytelników.

Tekst i fot.: Marta Juchnowicz