„500 zdań polskich”
PROF. JERZY BRALCZYK w MOK, prowadzący: Michał Ogórek
Znany językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Wiceprzewodniczący Prezydium Rady Języka Polskiego PAN oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Autor wielu popularnych książek poświęconych problematyce językowej, m.in. takich jak: Język na sprzedaż (1996), Mój język prywatny (2004), Kiełbasa i sznurek – we współpracy z Michałem Ogórkiem (2012), Wszystko zależy od przyimka – napisanej razem z prof. Janem Miodkiem i prof. Andrzejem Markowskim (2014), 500 zdań polskich (2015). W TVP Polonia prowadził cotygodniowy program „Mówi się”. W Polskim Radiu można go usłyszeć w popularnej audycji „Słowo o słowie”.
Ma dość oryginalne hobby, zbiera bowiem wydania Pana Tadeusza oraz podręczniki dobrego zachowania się i mówienia. Odznaczony w 1988 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a 10 lat później Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor zaprezentuje się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach w ramach akcji „Czytanie to odkrywanie”.
Zapraszamy!
04 października
godz. 16:00
sala widowiskowa
MOK Police
wstęp wolny!
CZYTANIE TO ODKRYWANIE
Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”
Już po raz trzeci zapraszamy do Szczecina na wyjątkowe spotkanie z literaturą, w czasie którego słowo pisane ożyje i przemówi – nie jak zwykle, w ciszy i prywatności – lecz we wspólnie dzielonej przestrzeni wyobraźni. Program festiwalu obejmuje czytanie fragmentów dzieł literackich przez cenionych artystów, którzy dzięki swojej interpretacji nadadzą im osobisty wymiar. Ponadto, publiczność będzie mogła spotkać się z autorami, uczestniczyć w wieczorach poetyckich, spektaklach i recitalach. Na najmłodszych czytelników czekają przygotowane z myślą o nich propozycje. Jak co roku, w programie znajdą się doskonałe teksty – zarówno klasyka, jak i literatura współczesna, w tym kryminał, reportaż i beletrystyka, autorów polskich i zagranicznych.
Nazwa tego kulturalnego wydarzenia została zmieniona z Festiwalu Książki Słuchanej na Festiwal Czytania aby odzwierciedlić rozwój jego koncepcji: by był świętem książki w każdej formie, drukowanej, czytanej czy elektronicznej.
Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością tacy twórcy jak: poetka Ewa Lipska, pisarze Magdalena Grzebałkowska i Andrzej Saramonowicz, reporter Wojciech Tochman i językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Z kolei wśród artystów, którzy podzielą się z publicznością interpretacją dzieł literackich znajdą się m.in.: Grażyna Barszczewska, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Jarosław Gajewski, Krzysztof Gosztyła, Maja Komorowska, Zofia Kucówna, Olaf Lubaszenko, Sławomira Łozińska, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Joanna Szczepkowska, Henryk Talar, Joanna Trzepiecińska, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Magdalena Zawadzka. Opiekę nad festiwalem objął Wojciech Pszoniak jako Dyrektor Artystyczny.
Festiwal zainauguruje wyjątkowy koncert Czytnik linii papilarnych, według wierszy Ewy Lipskiej, do którego muzykę skomponował Zbigniew Preisner. Na scenie oprócz wieloosobowego chóru wystąpią aktorzy: Anna Polony, sopranistka Edyta Krzemień, Jerzy Trela i Wojciech Pszoniak. Wieczór uświetni obecność Ewy Lipskiej. Zespół Teatru Polskiego, pod dyrekcją Adama Opatowicza, przedstawi widowisko poetyckie O Teatrze, o Nim, o Nas poświęcone pamięci Gustawa Holoubka Reżyser Jacek Papis zaprosi na premierę spektaklu 1945 opartego na kanwie bestsellerowej pozycji Magdaleny Grzebałkowskiej 1945. Wojna i pokój. Kultowy Teatrzyk Zielone Oko zaprezentuje słuchowisko na żywo oparte na powieści kryminalnej Macieja Słomczyńskiego – słynnego Joe Alexa – Cichym ścigałem go lotem, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Niewidomi artyści ze szczecińskiej grupy Espero zabiorą nas w podróże wyobraźni tropem słów znanych polskich podróżników.
Zapraszamy do odkrywania nowych światów i wewnętrznych pejzaży dzięki dobrej książce – bowiem tylko literatura uświadamia człowiekowi, że wyobraźnia nie ma granic. „Biada literaturze, która nie budzi namiętności”, jak powiedział Boy-Żeleński, niech więc tegoroczny festiwal wzbudzi ich w nas wiele!
A.S
MOK Police