I  Europejski  Bieg  Rybaka

     searchRozwija się w  ruch biegowy w Polsce, w tym i Policach. Pod koniec lat 70-tych biegało nas tylko kilku, a pionierami byli niezapomniany „Felo” Mąkosa i Józef Flak. W latach 80-tych rozpoczęła się praca z młodzieżą. Doczekaliśmy się też organizacji imprez biegowych. Zaczęło się od „Ćwierćmaratonu” Polickiego. Kolejnymi były Mistrzostwa Polic w Biegach Przełajowych, Górskie Mistrzostwa Polic, „Piętnastka” Policka. Zaczęły też powstawać kluby lekkoatletyczne – MKS „Śmiały”, TS „Krokus”, UKS „Ósemka”. Obecna moda na bieganie nie mogła też ominąć i Polic. Na biegowych trasach Puszczy Wkrzańskiej widać dziesiątki policzan. Powstały  nowe stowarzyszenia biegowe – BiegamBoLubię i Klub Biegacza „Dzik”, przybyło nam nowych imprez biegowych. Najnowszą inicjatywą wśród nich jest I Europejski Bieg Rybaka. Jego organizatorem jest prężnie działający od 3 lat BBL z prezesem Zbyszkiem Pokrzywińskim na czele. Impreza odbyła się w upalną niedzielę 2 sierpnia na obiektach trzebieskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który był też jej współorganizatorem. Patronat nad biegiem objęli Burmistrz Władysław Diakun i Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz.   W bogatym programie były bieg i marsz nordic walking na 3 mile, biegi dla dzieci,                   w przebraniach i FOR RUN w klapkach. Od wczesnych godzin rannych członkowie polickiego BBL pod czujnym okiem prezesa Z. Pokrzywińskiego i dyrektora OSiR Waldemara Echausta    w przysłowiowym pocie czoła przygotowywali imprezę. Zbliżała się godzina startu i upał był coraz większy, co nie przeszkodziło  rozgrzewać się w rytmie Zumby pod okiem Ady Derkowskiej. O godzinie 11.00 rozpoczęli biegacze na 3 mile morskie (5556m), a 30 sekund po nich uczestnicy nordic walking. Tylko w biegu głównym na metę przybyło 515 zawodników! Najlepszymi zawodnikami okazali się:

 1. Pietrak Piotr             40        PLMKS Chrobry Gryfice
 2. Smęda Bartosz            47        IRON MAN CS Polska
 3. Nowaczyk Dawid         59        Fizjobiegacze Szczecin
 4. Bieniek Kamil        15        Police
 5. Pokrzywiński Krzysztof 24        BBL Team Police
 6. Naglacki Krzysztof      41        RAZ Szczecin

W gronie 253 pań triumfowały:

 1. Łada Aleksandra        16       UKL „Ósemka” Police
 2. Kowalik Ewelina        53        Fizjobiegacze Szczecin
 3. Murawska Nikola        08        Kusy Szczecin
 4. Papierska Iwona 13        Szczecin
 5. Kłaczyńska Danuta 30        Puszczyk Bukowy Szczecin
 6. Wolińska Emilia 23        Wolin

Wśród maszerujących z kijkami do najlepszych należeli:

 1. Dołęgowski Marek 07        BKS Maniak Wolin
 2. Lubawiński Jerzy 17        KB Sprint Świdwin
 3. Nakonieczny Grzegorz 55        Szczecin

Wśród pań triumfowały:

 1. Jurek Jagoda                03        Szczecin
 2. Zgraja Katarzyna 12        Świnoujście
 3. Sawińska Anna 33        Szczecin

W pozostałych kategoriach triumfowali:

Gmina Police – A. Łada i K. Bieniek, Powiat Policki – Agnieszka Mikulska i Piotr Pawliński, mieszkaniec Trzebieży – Aleksandra Sobkowiak i  Artur Echaust , klasyfikacja drużynowa – Puszczyk Bukowy 1 (Szczecin), rodziny – Murawscy.

W ostatnim z biegów FOR RUN w klapkach oraz w przebraniach decyzją publiczności triumfował p. Konrad, który biegł w stroju rybaka, a na linii mety wylewał z rybackich kaloszy litry wody! Po zakończeniu wszystkich konkurencji biegowych w atmosferze pikniku familijnego rozpoczęły się dekoracje. Zawodnicy z rodzinami siedząc na trawce konsumowali bułki ze śledziem i zupę rybną, które przygotowano z połowów trzebieskich rybaków. Najlepszych dekorowano, a wszyscy uczestnicy otrzymali w ramach pakietu startowego medale oraz bidony. Ten rodzinny i biegowy piknik zakończyło losowanie nagród, wśród których były nawet wędzone ryby z Zalewu Szczecińskiego złowione wcześniej przez rybaków z Trzebieży.

Wspaniała  była nowa inicjatywa polickiego BBL. Dopisała pogoda, frekwencja uczestników, publiczność. Czy trzeba jechać aż nad Bałtyk by bawić się i wypoczywać w promieniach wakacyjnego słońca? Turystyczny raj mamy w naszej Trzebieży i gorąco go polecam!

 1. Chmielewski