450 rowerzystów w Dobrej

Uczestnicy 12. Rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego przejechali przez Gminę Dobra

W minioną niedzielę przez teren Gminy Dobra przejechało blisko 450 rowerzystów uczestniczących w największym wydarzeniu turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 12. Rajdzie rowerowym dookoła Zalewu Szczecińskiego. W dwudniowym wydarzeniu udział wzięli miłośnicy turystyki rowerowej z Polski, Danii, Niemiec, Ukrainy, Słowacji i Wielkiej Brytanii.
Rowerzyści pokonali wspólnie dystans około 290 kilometrów (155 kilometrów pierwszego dnia oraz 135 kilometrów drugiego dnia). Trasa została poprowadzona przez Pomorza Zachodnie w Polsce oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Uczestnicy rajdu poruszali się w grupach turystycznym tempem (około 20 km/h) i wspólnie delektowali się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników zadbali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a na odcinkach gdzie nie było możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych policja.
Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. Organizatorzy na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu uzyskali środki finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Grupa Gezet, Demant, Eryk i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet była także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewniła samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów stąd serwisanci na rowerach byli bardzo praktyczną formą pomocy). Partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
Wyjazd odbył się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego jest zbiórka środków na rowery dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Co roku wzrasta ilość uczestników i dzięki temu wzrasta też ilość rowerów, które miłośnicy turystyki rowerowej kupują dla dzieci z domów dziecka, wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie lub będących w rodzinach zastępczych. Uczestnicy rajdu upiekli dużą ilość ciast, a każdy wspierający zbiórkę środków na rowery dla dzieci mógł liczyć na coś słodkiego na postojach podczas rajdu.
W Stepnicy rowerzystów odwiedzili Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Burmistrz Stepnicy – Andrzej Wyganowski. Samorządowcy wręczyli laureatom konkursu fotograficznego „Wiosna na trasie rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego” nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. W ceremonii wyróżnienia zwycięzców konkursu udział wzięli także Prezesi Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus: Paweł Malinowski i Wojtek Marciniak oraz Wicestarosta Policki – Joanna Napiwodzka. Zarząd Klubu organizującego coroczny rajd podziękował Marszałkowi za liczne działania jakie podejmuje na rzecz rozwoju infrastruktury rowerowej. Rowerzyści podkreślili, że skuteczność tych działań świetnie widać właśnie na szlaku rowerowym dookoła Zalewu Szczecińskiego bo z roku na rok coraz więcej fragmentów szlaku pokonują po dedykowanych trasach rowerowych.
Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na trzynastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w dniach 20 – 21 kwietnia 2024 roku.
„To co najbardziej cieszy to opinia, że 12 lat temu na pierwszym rajdzie piękne odcinki tras rowerowych nad wodą można było spotkać tylko po stronie niemieckiej. Nasze inwestycje to zmieniły i obecnie dopinamy pętlę po naszej stronie” – powiedział Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
„Szczególnie dziękujemy kilkudziesięciu wolontariuszom bez których nie byłaby możliwa realizacja tego wydarzenia. Ich zapał i zaangażowanie sprawia, że na największe święto turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim co roku przybywa coraz więcej rowerzystów z Polski i Europy. Prawdziwym wyzwaniem staje się dla nas załatwienie bazy noclegowej dla tak licznej grupy” – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.
„Dynamiczny rozwój infrastruktury rowerowej w naszym województwie sprawia, że z roku na rok coraz większą część rajdu pokonujemy po wałach i innych miejscach gdzie oddawane są kolejne fragmenty ścieżek rowerowych. W tym roku po raz pierwszy jechaliśmy m.in. przepiękną trasą rowerową po wale na odcinku z Lubczyny do Dąbia. Zachęcamy mieszkańców naszego województwa oraz gości odwiedzających nasz region do wybrania się na tą przepiękną trasę” – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.