Koncert „Tutejszej Szlachty” z Białorusi

Utwory ludoweTutejszaja Szlachta - zdjecie 2 wywodzące się z ośrodków szlacheckich wykonywane z autorską aranżacją oraz starodawne tańce będą składały się na występ białoruskiej grupy w polickim MOK-u

 

„Tutejsza szlachta” przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym od 1992 roku. Artyści pragną popularyzować muzykę, która brzmiała w pałacach Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej oraz pieśni popularne wśród drobnej szlachty. W większości są to mało znane lub całkowicie zapomniane białoruskie ludowe pieśni, odnalezione wśród dzieł literatury starożytnej w bibliotekach Mińska i Pragi.

„Tutejsza Szlachta” jest laureatem i uczestnikiem wielu festiwali folkowych na Białorusi, Litwie, Ukrainie oraz w Estonii. Ponadto bierze aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych m.in. przez parafię św. św. Szymona i Heleny w Mińsku, Narodowe Muzeum Artystyczne. Zespół tworzy muzykę w stylu folk i folk-rock.

Założycielem i kierownikiem zespołu jest doktor nauk chemicznych Liawon Machnacz, wielbiciel i badacz białoruskiej muzyki ludowej. Liderem zespołu i autorem większości aranżacji jest Olga Gryszczanka, absolwentka Białoruskiej Akademii Muzycznej.

Swoją pierwszą płytę zespół nagrał w 2001 roku, druga zaś ukazała się w listopadzie 2011 roku, z okazji 90-tej rocznicy powstania Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Płyta zawiera 19 utworów, wśród których znajdują się pieśni wojenne,  psalmy i tańce autorstwa kompozytorów  XVI-XVII wieku oraz piosenki drobnej szlachty.

 

Zapraszamy!

 

05 października  2013

godz. 19.00

Bilety: 5 zł

 

MOK Police

ul. Siedlecka 1a

 

Rezerwacja online: www.mok.police.pl

 

Aleksandra Słowińska

MOK Police