Wiadomości

FATHER0 na Dąbskich Wieczorach Filmowych

dąbskie wieczory plakat ogólny.jpgfathero na Dąbskich Wieczorach Filmowych.jpgNajnowsze polskie kino, znani goście – twórcy i aktorzy filmowi, projekcje klubowe i plenerowe, koncerty i światła miasta po drugiej stronie jeziora – to wszystko czeka nas na trwających do 26 lipca 2015 roku w ramach 9. edycji Dąbskich Wieczorów Filmowych. Wśród zaproszonych w tym roku gości na Dąbskich Wieczorach Filmowych pojawią się m.in. reżyser Jan Jakub Kolski oraz aktorzy: Wojciech Mecwaldowski, Bartłomiej Topa i Tomasz Ziętek. 

Polickim akcentem na Dąbskich Wieczorach Filmowych jest prezentacja filmu FATHER0 - już w sobotę, 25 lipca o godz. 21.30 na plazy nad jeziorem dąbskim.
Na wszystkie projekcje i spotkania wstęp jest bezpłatny.

https://www.youtube.com/watch?v=AchzRXBM-Pg


Program Dąbskich Wieczorów Filmowych:
24 lipca (piątek)

miejsce: plaża nad jeziorem Dąbie
godz. 21:30
"Mocna kawa nie jest taka zła" - pokaz filmu oraz spotkanie z gościem – Wojciechem Mecwaldowskim

"Mocna kawa wcale nie jest taka zła"
scen. i reż. - Aleksander Pietrzak
wyst. - Wojciech Mecwaldowski, Marian Dziędziel, Dorota Pomykała
gat. - etiuda
prod.: Polska 2014
czas: 48 min

Jacek nie widział swojego syna przez 18 lat. Niespodziewanie syn pojawia się z wizytą u ojca na wsi. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy są zbyt uparci, aby się pogodzić i powiedzieć sobie co czują. W uzyskaniu zgody pomaga im żywiołowa kobieta, która od kilku lat żyje z Jackiem, oraz pewien mały chłopiec.

Wojciech Mecwaldowski to polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Zadebiutował w trakcie studiów w „Azylu" wg M. Gorkiego w reż. K. Lupy w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w 2002 roku w „Dniu świra" M. Koterskiego. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Jest znany m.in. Z filmów: "Lejdis", "Wojna żeńsko-męska", "Bitwa pod Wiedniem","Dziewczyna z szafy", "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" oraz seriali: 
"Stacja", "Usta, usta", "Lekarze".

godz. 22:30
"Serce, serduszko" - projekcja filmu i spotkanie z gościem – Janem Jakubem Kolskim

"Serce, serduszko"
scen. i reż.: Jan Jakub Kolski
wyst.: Marcin Dorociński, Julia Kijowska, Maria Blandzi, Borys Szyc, Maja Komorowska
gat.: obyczajowy
prod.: Polska 2014
czas: 110 min

Maszeńka marzy o karierze primabaleriny, Kordula jeszcze raz chce zacząć wszystko od nowa. Losy dziewczynki z domu dziecka i jej ekscentrycznej opiekunki splatają się we wspólnej wędrówce przez Polskę. Na swojej drodze spotykają księdza hip-hopowca, zwariowaną panią weterynarz, pustelnika – lalkarza, zapomnianą nauczycielkę tańca. Ścigane przez policjantów i próbującego odzyskać uczucia dziewczynki ojca, odbywają wewnętrzną podróż, która zmieni ich życie.

„Serce, serduszko” Jana Jakuba Kolskiego to ciepły film drogi o sile miłości i potędze marzeń. O tym, że warto czasem zatrzymać się w biegu i na nowo ułożyć swój świat. Nigdy nie jest za późno, by zacząć ścigać marzenia. Przed filmem spotkanie z gościem – Janem Jakubem Kolskim.

Jan Jakub Kolski - reżyser, scenarzysta, operator, także pisarz. Jeden z najoryginalniejszych twórców w polskim kinie, charakteryzujący się osobliwym, autorskim stylem. Reżyser m.in. "Jańcio Wodnik" (1993), "Grający z talerza" (1995), "Szabla od komendanta"(1996), "Historia kina w Popielawach" (1998), "Pornografia" (2003), "Jasminum" (2006), "Afonia ipszczoły" (2009), czy "Wenecja" (2010). Filmy Kolskiego zdobyły ponad sto nagród na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, jego utwory 
pokazywane były na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji, Tokio –  1995 roku „Grający z talerza” został zdobywcą Nagrody Specjalnej Jury. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

25 lipca (sobota)

miejsce: Klub Delta
godz. 17:00
"Kamienie na szaniec" - projekcja filmu oraz spotkanie z gościem - Tomaszem Ziętkiem

"Kamienie na szaniec"
reż.: Robert Gliński
scen.: Dominik W. Rettinger, Wojtek Pałys (współautor)
wyst.: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Sandra Staniszewska, Magdalena Koleśnik
gat.: dramat wojenny
prod.: Polska 2014
czas: 107 min

Rudy. Zośka. Alek. Bohaterowie Szarych Szeregów. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej 
machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec…

Po filmie spotkanie z gościem – Tomaszem Ziętkiem.

Tomasz Ziętek - aktor, ukończył Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zadebiutował rolą Zbyszka Godlewskiego w filmie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” w 2011 roku. W filmie "Carte blanche" (2014) wystąpił w roli Kacpra Madejskiego. Ponadto aktor jest członkiem zespołu The Fruitcakes, który w tym roku wyda debiutancką płytę. W filmie "Kamienie na szaniec" wcielił się w postać "Rudego".

miejsce: plaża nad jeziorem Dąbie
godz. 21:30
"Fathero" - projekcja filmu i spotkanie z twórcami "Fathero"

"Fathero"
scen.i reż.: Konrad Pachciarek
wyst.: młodzież z MOW w Trzebieży, zespoły: ArtCrew oraz Luxtorpeda
gat. obyczajowy
prod.: Polska 2015
czas: 45 min

W filmie "Fathero" występuje młodzież z grupy artystycznej ArtCrew, działającej przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży. Film opowiada o młodych ludziach, w życiu których mocne piętno odcisnęły trudne relacje z ojcami. Sami próbują się z nimi zmierzyć, a niektórzy także dorosnąć do ojcostwa, do którego w żaden sposób nie zostali przygotowani. Jak potoczą się ich losy? Film to efekt wspólnej pracy członków grupy.

Konrad Pachciarek – autor scenariusza i reżyser filmu, rozmawiając z chłopcami, wysłuchując ich historii, nadał ich opowieściom filmową fabułę, starając sie przy tym zachować jak najwierniej specyfikę życia, wewnętrznych relacji i języka młodych aktorów. W "Fathero" usłyszymy muzykę zespołu Luxtorpeda i zobaczymy muzyków tego zespołu. Gośćmi projekcji będą twórcy i aktorzy występujący w filmie.


godz. 22:30
"Kebab i horoskop" - projekcja filmu i spotkanie z gościem – Bartłomiejem Topa

"Kebab i horoskop"
scen. i reż.: Grzegorz Jaroszuk
wyst.: Bartłomiej Topa, Piotr Żurawski, Justyna Wasilewska, Tomasz Schuchardt, Barbara Kurzaj, Andrzej Zieliński, Dorota Kolak
gat.: dramat, komedia
prod.: Polska 2014
czas: 72 min

Komedia absurdu. Film opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia na zaproszenie Szefa w sklepie pojawia się dwóch "specjalistów od marketingu" o zagadkowych przydomkach Kebab i Horoskop. Personel sklepu to postacie barwne, ale jednocześnie dosyć zobojętniałe na bodźce zewnętrzne - do sklepu zwykle nikt nie przychodzi… Spece od marketingu wywołują zmianę w atmosferze… Wszyscy poddają się ich coraz dziwniejszym pomysłom… Wytrąceni ze 
zwykłego zobojętnienia: nieśmiała Stażystka dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką, poszukująca miłości w internecie Kasjerka, zgryźliwy sprzątacz Kortazar i Dawny Kibic "biorą sprawy w swoje ręce", co burzy ich mikroświaty i prowadzi do serii śmiesznych i zaskakujących sytuacji. Gotowi na wszystko fałszywi specjaliści od marketingu przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane jak wzór na perskim dywanie.

Przed filmem spotkanie z gościem – Bartłomiejem Topą

Bartłomiej Topa - urodził się 26 maja 1967 roku w Nowym Targu. W 1991 roku ukończył studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Swoją karierę rozpoczynał w teatrze, gdzie za rolę w przedstawieniu "Ryszard III" otrzymał nagrodę na  IX Ogólnopolskim Przedstawieniu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. W latach 90' aktor pojawił się w kilku produkcjach, m.in. w głośnym filmie "Trzy kolory: Biały". Dużą 
popularność zyskał grając w serialu "Złotopolscy", w którym grał do 2006 roku. W ostatnich latach oglądać mogliśmy go w zarówno w popularnych serialach ("Trzeci Oficer", "Szpilki na Giewoncie"), jak i w uznanych rodzimych produkcjach ("Wesele", "Dom zły"). Aktor nadal gra w teatrze, a także udziela swojego głosu w dubbingu. Od pewnego czasu zajmuje się także produkcją filmową - jest współzałożycielem firmy producenckiej "Film It"


godz. 00:00
Noche de Cuba – impreza taneczna z muzyką latynoamerykańską i afrokubańską, na plaży w otoczeniu kolorowych lampionów

26 lipca (niedziela)

miejsce: hangar jachtowy na przystani Camping Marina
godz. 15:00
"Sen o Warszawie" - projekcja filmu oraz spotkanie z gościem – Tadeuszem Sklińskim

"Sen o Warszawie"
scen.: Krzysztof Magowski
wyst.: Czesław Niemen
gat.: biograficzny, dokumentalny
prod.: Polska 2014
czas: 105 min

"Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego to pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, 
zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki. Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika „Polityka” na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem -instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli 
nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: „Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni…”). Fani muzyka przypomną 
sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie – własną młodość.

Po projekcji spotkanie z gościem – Tadeuszem Sklińskim.

Tadeusz Skliński – Niemenolog, współrealizator filmu "Sen o Warszawie". Właściciel największej w Polsce kolekcji artefaktów poświęconych Czesławowi Niemenowi.


godz. 17:30
Kępisty Quartet – koncert

Julia Kepisty - wokal
Maria Kępisty - wibrafon
Paweł Rozmarynowski - bas, kontrabas, fletnia pana
Tomasz Nawrocki - perkusja, instr. perkusyjne

Kępisty Quartet to zespół, którego duszą jest siostrzana więź. Zażyłość między dziewczętami przełożyła się również na sferę twórczą i doprowadziła do muzycznego kompromisu, a nawet podziału ról. Julia, młodsza z sióstr, odpowiedzialna jest za pisanie tekstów, śpiewanie i sporadyczną grę na wiolonczeli, Maria natomiast jest sercem harmonicznym zespołu. Siostry są liderkami, bazę rytmiczną tworzą zaś basista – Paweł Rozmarynowski i perkusista – Tomek Nawrocki. Wśród instrumentów, 
po które sięgają, jeden powoduje wiele dyskusji. Drobna blondyneczka, jaką jest Maria, wygląda co najmniej intrygująco za wielką metalową instalacją, jaką jest wibrafon. Jest to rzadko spotykany instrument kojarzony przede wszystkim z jazzem i… mężczyznami. Nic więc dziwnego, że ten magicznie brzmiący instrument stał się pewnego rodzaju wizytówką brzmieniową zespołu, a Maria – pionierką wykorzystania go w takim gatunku muzyki, który jest połączeniem piosenki autorskiej, 
aktorskiej, smooth jazzu, popu, muzyki elektronicznej, a nawet folku. Jej młodsza siostra, wokalistka, zasłynęła już z charakterystycznej, niezwykle ujmującącej szczerością i poczuciem humoru konferansjerki. Kępisty Quartet nie istniałby bez równowagi, jaką wprowadza do ich muzyki obecność chromosomów XY. Odpowiedzialni za fason aranżacyjny, Paweł i Tomek, zawsze w porę dorzucą swoje trzy grosze do kompozycji, nim oficjalnie zostanie okrzyknięta pomyłką. Ta czwórka bawi się konwencją, igra z 
formą. Pragną uwolnić się od wszelkich etykiet. Zespół sióstr Kępisty to nijak nie dający się zaszufladkować twórczy eksperyment.

godz. 19:00 – zakończenie

Wydarzenie towarzyszące Dąbskim Wieczorom Filmowym 2015:
Galeria Klubu Delta
wystawa fotografii z planów filmów zrealizowanych przez Wojciecha Jerzego Hasa

Widzowie mogą zobaczyć zdjęcia z planów sześciu filmów Hasa. Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji przekazanej Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przez wdowę po reżyserze Wandę Ziembicką-Has oraz Alinę Skarżyńską. - Pokazujemy tylko część zbiorów. W sumie otrzymaliśmy ponad 700 zdjęć, za które jesteśmy niezwykle wdzięczni - mówi dyrektor Muzeum Historii Fotografii Maciej Beiersdorf.

Widzowie mogą zobaczyć zdjęcia z planów sześciu filmów Hasa m.in. z "Pętli", "Rękopisu znalezionego w Saragossie", "Złota". Reżyser używał tego typu zdjęć tzw. werkfotosów podczas pracy do komponowania kadrów, poprawiania ujęć i scenografii. - Uważam, że Wojciech Jerzy Has, wielki europejski twórca zasłużył na to, by kolejne pokolenia wiedziały, kim był ten bezkompromisowy artysta - mówi Wanda Ziembicka-Has.

Jak zaznaczała, podarowała zdjęcia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, bo to było jego miasto, za którym tęsknił. - On się tu urodził, tu przeżywał pierwsze miłości, tu kończył studia. Kraków przewija się w filmowych kadrach, najbardziej w „Jak być kochaną”. Jest tu także Krakowska Szkoła Filmowa, która od zeszłego roku nosi imię Wojciecha Jerzego Hasa - dodaje.

Czas trwania wystawy od 18.07.2015 do 02.08.2015
Klub Delta, ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie

Wojciech Jerzy Has urodził się 1 kwietnia 1925 roku w Krakowie, zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi. Po wojnie studiował na ASP w Krakowie, w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. W 1946 r. ukończył Kurs Przysposobienia Filmowego w tzw. "PRAFILMÓWCE" (obecnie w budynku tym swoją siedzibę ma Muzeum Historii Fotografii). W latach 1951-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, a od 1955 r. m.in. w Zespole Autorów Filmowych "Syrena". W 1957 r. Has zadebiutował fabularną "Pętlą", 
wyreżyserowaną na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Markiem Hłaską. Zrealizował 14 filmów pełnometrażowych. Wszystkie były adaptacjami utworów literackich. Był wykładowcą łódzkiej Filmówki, gdzie pracował na Wydziale Reżyserii, a w latach 1990-1996 był rektorem tej uczelni, której Senat pośmiertnie przyznał mu doktorat honoris causa. W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w działalności artystycznej i zasługi w pracy 
dydaktycznej.

www.wieczoryfilmowe.pl
www.facebook.com/wieczoryfilmowe