Glinka-Mogentale zostaje w Chemiku Police

Glinka-Mogentale_3Ostatnia niewiadoma dotycząca składu KPS Chemik Police została wyjaśniona – w drużynie aktualnych mistrzyń Polski i zdobywczyń Pucharu Polski pozostaje Małgorzata Glinka-Mogentale. Najbardziej utytułowana polska siatkarka w historii reprezentować będzie barwy zachodniopomorskiego klubu w sezonie 2014/2015 zarówno w rozgrywkach ORLEN Ligi, jak i  elitarnej Champions League.
Ubiegłoroczny powrót dwukrotnej mistrzyni Europy na krajowe parkiety był największym hitem transferowym w polskiej siatkówce ostatnich lat, a Glinka-Mogentale potwierdziła klasę walnie przyczyniając się do zdobycia przez Chemika Police trzeciej w historii klubu podwójnej korony.
– Na moją decyzję wpływ miało wiele czynników. Fizycznie czuję się bardzo dobrze, mamy świetny zespół wzmocniony nowymi zawodniczkami i stać nas na walkę o najwyższe cele. Łatwo nie będzie, bo grać będziemy znacznie więcej, a w Lidze Mistrzyń już w grupie zmierzymy się z faworytkami tych rozgrywek – Rabitą Baku i Dynamem Kazań. Ale ja lubię takie wyzwania. Zamarzyło mi się, żeby ten sezon był taką kropką na „i” w mojej karierze. – powiedziała Glinka-Mogentale. – Decyzja nie była łatwa, bo dotyczyła także życia osobistego. Rozważaliśmy wszystko z mężem przez kilka tygodni i uznaliśmy, że będę w stanie grać jeszcze przez rok na najwyższym poziomie, bo bardzo nie chciałabym zakończyć kariery w złym stylu. Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że klub wspiera Grupa Azoty Police zapewniając nam stabilność i komfort pracy. – dodała „Maggie”.
Zawodniczka podkreśliła też, jak istotnym czynnikiem wpływającym na jej decyzję był fakt, że trenerem Chemika Police pozostał Giuseppe Cuccarini. – Wiele dziewczyn w naszym zespole to silne osobowości, z dużymi sukcesami na koncie i musi nas prowadzić człowiek z charakterem, cieszący się autorytetem. Trener Cuccarini kimś takim właśnie jest. Zespół ma  do niego zaufanie, bo to świetny fachowiec i do tego fantastyczny człowiek. – zakończyła Glinka-Mogentale.
Wcześniej drużynę Chemika Police wzmocniły Mariola Zenik, Aleksandra Jagieło i Agnieszka Rabka oraz dwie reprezentantki Serbii – Sanja Malagurski i Stefana Veljković. Z mistrzowskiego składu w sezonie 2013/2014 w klubie pozostały wszystkie kluczowe zawodniczki, z kapitan zespołu Anną Werblińską na czele.
Ostateczny skład pierwszej drużyny Klubu Piłki Siatkowej Chemik Police S.A. w sezonie 2014/2015:
•    Agnieszka Bednarek-Kasza, środkowa
•    Ana Bjelica, atakująca
•    Katarzyna Gajgał-Anioł, środkowa
•    Małgorzata Glinka-Mogentale, przyjmująca
•    Aleksandra Jagieło, przyjmująca, (nowa zawodniczka)
•    Izabela Kowalińska, atakująca
•    Aleksandra Krzos, libero
•    Sanja Malagurski, przyjmująca, (nowa zawodniczka)
•    Katarzyna Mróz, środkowa
•    Maja Ognjenović, rozgrywająca
•    Agnieszka Rabka, rozgrywająca, (nowa zawodniczka)
•    Stefana Veljković, środkowa, (nowa zawodniczka)
•    Anna Werblińska, przyjmująca, kapitan zespołu
•    Mariola Zenik, libero (nowa zawodniczka)
Małgorzata Glinka-Mogentale to najbardziej utytułowana polska siatkarka w historii. W latach 1996-2014 286-krotnie reprezentowała barwy narodowe, dwukrotnie zdobywając mistrzostwo Europy (Turcja 2003, Chorwacja 2005). W roku 2003 została wybrana przez CEV najlepszą zawodniczką Starego Kontynentu. Karierę rozpoczęła w 1993 roku w Skrze Warszawa. Dzięki świetnej grze w czołowych drużynach ligi polskiej – Dick Black Andrychów (1996-98) i Augusto Kalisz (1998-99) – trafiła do ligi włoskiej. W latach 1999-2003 święciła triumfy z drużyną Vicenzy, a przez dwa następne sezony była podporą Asystelu Novara (2. miejsce w Lidze Mistrzyń, 2005). W następnym roku ponownie zajęła 2. miejsce w Lidze Mistrzyń jako zawodniczka francuskiego RC Cannes. Kolejne sezony spędziła w Grupo 2002 Murcia, z którą zdobyła dwa mistrzostwa (2007, 2008) oraz Superpuchar Hiszpanii (2007). W 2010 powróciła do uprawiania sportu po urodzeniu córki i przez trzy sezony jako zawodniczka VakifBank Stambuł osiągnęła swoje największe sukcesy w siatkówce klubowej: dwukrotne zwycięstwo w Lidze Mistrzyń (2011, 2013), klubowe wicemistrzostwo świata (2011) oraz mistrzostwo i Puchar Turcji (2013). Po powrocie do polskiej Ekstraklasy sięgnęła z Chemikiem Police po Puchar i mistrzostwo Polski (2014).
Głównym Partnerem Chemika Police jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., która wspiera także największy zachodniopomorski klub piłkarski Pogoń Szczecin.
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. są jedną z największych firm chemicznych w Polsce zaliczanych do Grupy Azoty. W 1995 roku „Police” S.A. zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Dzięki ok. 50 proc. sprzedaży produkcji na rynkach zewnętrznych, Zakłady Chemiczne „Police” S.A. znajdują się w gronie największych polskich eksporterów. Spółkę wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja do produkcji bieli tytanowej, skala produkcji amoniaku, kwasów: fosforowego i siarkowego, a także wysoka pozycja w sektorze mineralnych nawozów wieloskładnikowych. W lipcu 2005 roku Zakłady Chemiczne „Police” S.A. zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W dniu 19 sierpnia 2011 roku w wyniku nabycia przez Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. 49.500.000 akcji zwykłych na okaziciela Z.Ch. „Police” S.A., odpowiadających łącznie 66 proc. kapitału zakładowego Zakłady Chemiczne „Police” S.A. weszły do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Więcej informacji: www.zchpolice.grupaazoty.com