“Gryf” wyborczy

W poniedziałek, 29 wrKonwencja1.do sieciześnia w holu Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się konwencja, podczas której ugrupowanie lokalne Wspólnota Samorządowa Gryf XXI zaprezentowało kandydata na burmistrza oraz kandydatów na radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Nie było zaskoczenia. Kandydatem na burmistrza Polic Wspólnoty jest urzędujący od 4 kadencji Władysław Diakun. Cieszący się ogromnym poparciem mieszkańców gminy Police Diakun, po raz piąty będzie ubiegał się o tę funkcję. Jak w całej Polsce, tak i w Policach, udaje się uzyskać lepszy wynik w wyborach ugrupowaniom niezależnym, nie powiązanym partyjnymi koneksjami. Idąc za tą ideą, Władysław Diakun przystąpił niedawno do porozumienia zrzeszającego bezpartyjnych kandydatów, na którego czele stanął obecny prezydent Szczecina- Piotr Krzystek. Ten ostatni był też gościem poniedziałkowej konwencji.
WS Gryf XXI w najbliższej kadencji chce mieć swoich reprezentantów w sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Do rady kandydują znany podróżnik, kajakarz -Aleksander Doba, Kazimierz Trzciński (dyrektor SPPK) oraz były dyrektor „Białej” Jerzy Kliszewski.
Listy do powiatu polickiego z okręgu obejmującego gminę Kołbaskowo otwiera obecna radna Izebela Wesołowska-Kośmider, natomiast okręg Dobra-Nowe Warpno – także kandydat z mandatem – Mariusz Jędrak. Oboje dali się poznać w dobiegającej końca kadencji z dużej aktywności, zaangażowania w sprawy swoich gmin oraz biegłej znajomości poruszanych na radzie tematów. Wesołowska, z wykształcenia księgowa, niejednokrotnie przypierała zarząd powiatu do muru, udowadniając swoje racje. Z kolei Mariusz Jędrak punktował rządzących za fatalny stan dróg, wykazując się przy tym dużą wiedzą z zakresu drogownictwa.
Kolejne okręgi „powiatowe” otwierają Waldemar Echaust (obecny radny), Andrzej Bednarek (także radny) oraz Władysław Diakun i Cezary Arciszewski. Do rady miejskiej w Policach w 21 okręgach startuje tyluż kandydatów. W tym roku po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z wyborami w okręgach jednomandatowych, co oznacza, że z danego okręgu zostanie wybrana tylko jedna osoba. Ma to ograniczyć wpływ poszczególnych partii na kształt rad, których siła kryła się w tym, że pod szyldem popularnej w kraju partii startowali ludzie często nieznani mieszkańcom.
Konwencję w nowoczesnym stylu, sprawnie poprowadził Cezary Arciszewski. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem mediów, prezydenta Szczecina oraz zarządu Gryfa.