Kobiety Solidarności na FORUM
W dniach 8-9 maja w hotelu Dobosz odbyło się I Forum Kobiet zorganizowane przez członkinie NSZZ „Solidarność”. Dwudniowy program obfitował w wykłady, panele dyskusyjne, rozmowy w kuluarach. Podczas konferencji miała miejsce również prezentacja filmu „Solidarność wg kobiet” oraz spotkanie z jego autorami: Piotrem Śliwowskim i Martą Dzido. W spotkaniu wziął udział m.in. burmistrz Władysław Diakun, który wsparł organizatorki w przygotowaniach do forum.
Wśród prelegentów znalazła się prof. nadzw. PUM Elżbieta Grochans, która przedstawiła rolę kobiety w poszczególnych religiach. I tak, hinduizm zakłada obowiązek posiadania dzieci, wręcz licznego potomstwa. Prawo przewiduje rozwód tylko w ściśle określonych sytuacjach. Do 1961r. obowiązywała konieczność wniesienia przez kobietę wysokiego posagu. W sytuacjach, gdy był on zbyt niski, mąż miał prawo zabić żonę i ponownie się ożenić z wybranka, która wnosiła do małżeństwa więcej. Wg hinduizmu rodzina jest świętością, a jednym z ważniejszych zadań kobiety jest urodzenie synów. Dawniej, gdy rodziły się dziewczynki, dochodziło do morderstw i licznych aborcji. W religii tej obowiązywał zwyczaj nazywany SATI (dobra żona), polegający na poddaniu się spaleniu przez kobietę po śmierci męża. Miało to świadczyć o jej miłości i przywiązaniu. Wdowa, jeśli przeżyła, skazywana była na izolację i nie mogła ponownie wyjść za mąż.
Kolejną omawianą przez panią profesor religią był islam. Współczesna sytuacja kobiet jest odmienna w różnych częściach świata. Kobieta w islamie jest bardzo doceniana. Jednakże mężczyźni stoją w hierarchii ponad kobietami i to one muszą być mężom posłuszne. Koran wypowiada się na temat matki jako osoby stojącej bardzo wysoko. Kobiet nie można zmuszać do pracy. Powinny one brać udział w życiu społecznym i politycznym. Nie mogą one jednak pełnić funkcji kierowniczych. Znanymi wyjątkami są Benazir Butto- pakistańska polityk, premier Pakistanu w latach 1988–1990 i 1993–1996 oraz Szarin Ebadi- irańska prawniczka, działaczka na rzecz praw człowieka oraz nauczycielka akademicka i publicystka.
Jeśli chodzi o judaizm to prawem regulującym role kobiet i mężczyzn jest halacha. Zgodnie z prawem, są oni równoprawnymi członkami społeczności żydowskiej. Kobiety prawo do rozwodu uzyskały w XIX w. Doprowadziły do tego emancypacyjne ruchy reformatorskie.
W dalszej części konferencji dwie przedstawicielki Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyły uczestniczkom konferencji rolę kobiet w opozycji antysystemowej. Małgorzata Olejniczak- pomysłodawczyni powstania filmu o historii radia ABC pt. „Siwy dym”, z wielką pasją przypomniała zebranym o tej szczecińskiej rozgłośni nadającej w latach 90. aż do 2005r. Przekonywała zabranych o zasadności powstania takiej produkcji filmowej dzieląc się z zebranymi trudnościami w pozyskaniu funduszy na ten cel. O kobietach w polityce na przestrzeni ostatnich 25 lat mówiła Ewa Tomaszewska. Następnie miała miejsce panel dyskusyjny, w którym udział wzięły Ewa Ornacka- dziennikarka, współautorka książki „Wojny kobiet”, Katarzyna Goławska- oficer wachtowy oraz Lidia Piecak- artysta plastyk. Pod koniec pierwszego dnia spotkania miała miejsce projekcja filmu oraz spotkanie z jego autorami, a także dyskusja z udziałem kobiet opozycji: Ewą Zydorek, Łucją Plaugo i Ewą Tomaszewską.
Forum miało charakter zamknięty, choć szkoda, bo kobiety Solidarności, które w głównej mierze były uczestniczkami spotkania, z tematyką były doskonale zaznajomione. Warto byłoby podzielić się tymi informacjami z opinią publiczną, czy innymi kobietami spoza kręgu solidarnościowego.