Kulturalne Pogranicze – II edycja

Serdecznie zapraszamy na ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Kulturalne Pogranicze – II edycja”.
27 kwietnia o godzinie 17.00 rozpocznie się koncert w wykonaniu pianistów: Marcina Pękali, Olhy Kozlan i Arkadiusza Świecha oraz sopranistki – Natalii Jarosiewicz.
Marcin Pękala ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i dr hab. Konrada Skolarskiego. Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Janusza Olejniczaka oraz w klasie kameralistyki prof. Joanny Maklakiewicz i mgr Mischy Kozłowskiwgo. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in.: prof. Eltana Globersona, prof. Waldemara Wojtala, prof. Waldemara Andrzejewskiego, prof. Grzegorza Kurzyńskiego, prof. Pawła Zawadzkiego, prof. Marii Niemiry, prof. Tatiany Szewczenko, prof. Petrasa Geniusasa. Jest laureatem konkursów pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in.: I nagroda w I Międzynarodowym i V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Turznie, II nagroda w Grand Prize Virtuoso International Music Competition (Vienna). Występował z koncertami solowymi i kameralnymi w kraju i za granicą, m.in.: w Filharmonii Wiedeńskiej, w cyklicznych letnich spotkaniach muzycznych „Chopin en Vacanses”, w koncertach w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w koncertach kameralnych Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.
Arkadiusz Świech – młody pianista, który od 2 lat zafascynowany jest muzyką Chopina. Mimo młodego wieku ma za sobą kilkadziesiąt publicznych występów m.in.: na Festiwalu Chopinowskim w Chopin Boutique w Warszawie i Operze na Zamku w Szczecinie.
Uzyskane nagrody:
– listopad 2023 – Trzecia Nagroda w III-cim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Wiedeń 2023,
– luty 2024 -, Pierwsza Nagroda oraz Nagroda Specjalna za Poetycką Interpretację w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wielkiej Brytanii,
– luty 2024 – Platynowa Nagroda oraz Nagroda Specjalna za Doskonałą Interpretację w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Max Bruch”,
– luty 2024, Złota Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Couperin”,
– marzec 2024 Trzecia Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Royal Maas International Competition”.
Natalia Jarosiewicz:
Sopran, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Scenografii oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na Wydziale Wokalistyki oraz studiach podyplomowych – Menadżer Muzyki. Brała udział w Koncercie Dyplomantów w Filharmonii Podlaskiej. Koncertowała w wielu krajach, miedzy innymi w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Grecji, Francji i Japonii. Maluje obrazy, jej prace brały udział w wystawach w kraju i za granicą.
Olha Kozlan:
Pianistka, absolwentka Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki. Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia 2024. Koncertuje zarówno jako solistka jak i akompaniatorka, towarzysząc śpiewakom na różnych konkursach, festiwalach oraz kursach mistrzowskich. Obecnie jest uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa (Warszawa, Polska) oraz akompaniatorką na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Program koncertu:
Olha Kolzan: Fryderyk Chopin Nokturn Op. 9 nr 2.
Marcin Pękala: Fryderyk Chopin Mazurki Op. 24 nr 1, 2, 3 i 4.
Natalia Jarosiewicz, Olha Kolzan: Stanisław Moniuszko Aria Halki z opery Halka –
Ha! Dzieciątko nam umiera…
O mój maleńki.
Natalia Jarosiewicz, Olha Kolzan: Fryderyk Chopin Pieśń – Piosnka litewska.
Arkadiusz Świech: Fryderyk Chopin Nokturn Op. 37 nr 1.
Natalia Jarosiewicz, Olha Kolzan: Giacomo Puccini Aria Liù z opery Turandot – Signore ascolta.
Natalia Jarosiewicz, Olha Kolzan: Giacomo Puccini Aria Manon Lescaut z opery Manon, Lescaut, In quelle trine morbide.
Marcin Pękala: Fryderyk Chopin Etiuda Op. 25 nr 11 (Winter Wind).
Arkadiusz Świech: Ludwig van Beethoven Sonata Op. 27 nr 2 „Księżycowa”.
Natalia Jarosiewicz, Olha Kolzan: Johannes Brahms Pieśń: Immer leiser wird mein Schlummer.
Natalia Jarosiewicz, Olha Kolzan: Franz Schubert Pieśń: Ave Maria.
Marcin Pękala: Fryderyk Chopin Fantazja-Impromptu Op. 66.
Natalia Jarosiewicz, Olha Kolzan: Mykoła Łysenko Pieśń: Och jestem sama, sama jak chwast na polu.
Natalia Jarosiewicz, Olha Kolzan: Mieczysław Karłowicz Pieśń – Zasmuconej.
Marcin Pękala: Fryderyk Chopin Sonata h-mol Op. 58,
część 1, 2, 3 i 4.
Oprócz koncertu zapraszamy też na kawę/herbatę i domowe ciasta. Zachęcamy do poczęstowania słuchaczy koncertu również swoimi wypiekami.
Ponieważ jesteśmy eko, prosimy o zabrania swojej filiżanki, talerzyka, łyżeczki, oczywiście w płóciennej albo papierowej torbie.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc wydarzenie jest biletowane. Bezpłatne bilety dostępne na:
Podczas koncertu przeprowadzimy również akcję charytatywną na rzecz mieszkańców Grzepnicy, którzy w pożarze stracili swój dom.
Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszych sąsiadów:
Projekt „Kulturalne Pogranicze-II edycja” jest dofinansowany z Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków rezerwy celowej budżetu państwa
Izabela Dryjańska