Wiadomości

Nagrody głównego inspektora pracy

Z udziałem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego na Zamku Królewskim w Warszawie 29 listopada 2017 r. odbyła się uroczystość wręczenia corocznej Nagrody Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej oraz nagród w XXIV edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Po raz pierwszy w trakcie uroczystości wręczono nagrodę laureatowi konkursu „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”. Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele parlamentu, rządu, organów nadzoru i kontroli warunków pracy, środowisk naukowych, stowarzyszeń działających w ochronie pracy, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Gratulując laureatom nagród, gospodarz uroczystości główny inspektor pracy 
Wiesław Łyszczek podkreślił, że są one wyrazem szczególnego uznania Państwowej Inspekcji Pracy dla ich dokonań w dziedzinie ochrony zdrowia i życia ludzkiego w środowisku pracy, dbałości o bezpieczeństwo zatrudnionych i najwyższe standardy etyczne w relacjach pracodawca – pracownik.
W liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, marszałek Sejmu Marek Kuchciński pogratulował i podziękował laureatom, zaznaczając że swym ogromnym zaangażowaniem dają świadectwo dobrze wykonywanych obowiązków podyktowanych głęboką troską o zdrowie i życie drugiego człowieka oraz poszanowaniem jego pracy.
Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski w liście do uczestników gali zauważył, że mimo ogromnego postępu cywilizacyjnego ciągle wiele osób nie dożywa sędziwego wieku w zdrowiu i sprawności fizycznej, a przyczyny tego mogą wiązać się pośrednio lub bezpośrednio z miejscem pracy i zagrożeniami w nim występującymi.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu: Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej oraz Stanisław Szwed, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej. Minister Rafalska odczytała list Beaty Szydło, prezesa Rady Ministrów. Premier  podkreśliła w nim, że przedsiębiorcy będący uczestnikami konkursu swą postawą i działaniem udowadniają, że mimo rywalizacji ekonomicznej można stwarzać lepsze warunki dla zatrudnionych. Mogą szukać innowacyjnych rozwiązań zwiększających ich bezpieczeństwo i wdrażać je w swoich firmach.
Główny inspektor pracy w towarzystwie zaproszonych gości wręczył także nagrody – statuetki „MecumTutissimus Ibis” w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.
Po raz pierwszy w trakcie uroczystości wręczono nagrodę laureatowi konkursu „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”. To zaszczytne wyróżnienie z rąk Wiesława Łyszczka otrzymał Andrzej Rogowski, pełniący funkcję społecznego inspektora pracy w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
Wnioskodawcą do konkursu „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”, był Przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność” Zakładów Chemicznych „Police” S.A. pan Krzysztof Zieliński.