„Niepełnosprawny czy Sprawny – odczarować niepełnosprawność – książka, którą warto przeczytać

Książka „Niepełnosprawny czy Sprawny – odczarować niepełnosprawność’ to pozycja edukacyjna. Powstała dzięki dofinansowaniu Fundacji PZU w ramach Dotacji Pozakonkursowych przy udziale wychowanków i absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach. Będzie ona nieodpłatnie przekazywana wszystkim zainteresowanym szkołom i instytucjom oświatowym, a autorzy mają nadzieję, że publikacja trafi do jak największego grona uczniów szkół podstawowych w całej Polsce, którzy wraz ze swoimi nauczycielami mogliby podczas lekcji wychowawczych zapoznać się z tematyką niepełnosprawności – jej rodzajami, a także związanymi z nią codziennymi smutkami, trudnościami, radościami i marzeniami.
Książka daje możliwość szukania odpowiedzi na trudne pytania związane z niepełnosprawnością. Podejmuje wiele tematów z życia codziennego i stanowi doskonałą  przestrzeń do dyskusji na tematy bardzo istotne, bo dotyczące np. mentalnych i architektonicznych zmian, które mają wpływ na życie osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Warto podkreślić, że jedną z części projektu jest mural, który powstał na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach.  Został zaprojektowany na specjalne potrzeby placówki i przedstawia młodego człowieka siedzącego na wózku inwalidzkim. Symboliczna poza sugeruje gotowość do wydostania się poza przestrzeń muralu. Peleryna super bohatera, w którą jest ubrany, wskazuje nie tylko na umiejętności i własne zdolności, które ten młody człowiek zdobył i odkrył podczas edukacji i rehabilitacji w Ośrodku, ale także na siłę, którą może dzielić się z innymi ludźmi.
Więcej informacji o projekcie, oraz książka w formacie pdf na stronie http://soswdnr.pl/projekt-niepelnosprawny-czy-sprawny/