Polsko-niemieckie warsztaty plenerowe

Polsko-niemieckie warsztaty plenerowe: Prastare techniki wypału ceramiki

Już w najbliższy weekend pasjonaci ceramiki z Polski i Niemiec spotkają się w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu na wspólnych warsztatach artystycznych, będących wstępem do pleneru ceramicznego, który odbędzie się w Ramin w drugiej połowie października. Projekt, który udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji, a także szansą na zgłębienie tajników wypału alternatywnego.
Podczas spotkań w międzynarodowym gronie uczestnicy projektu poznają prastare techniki wypału ceramiki, które opierają się na wykorzystaniu naturalnych surowców i z każdym dniem zdobywają coraz większą popularność. Przygotowane uprzednio gliniane formy pasjonaci ceramiki poddadzą wypałom: raku, piórka, horse hair, obwary, mlekowania, sagaru i pieca ziemnego, a ich efekty przeanalizują wspólnie z instruktorem, obserwując przede wszystkim zmiany zależne od czynników zewnętrznych. Swoimi spostrzeżeniami, a także rezultatami swojej pracy będą mogli podzielić się podczas wernisażu wieńczącego plener. Będzie to okazja do podzielenia się nowo zdobytą wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim możliwość zaprezentowania swoich prac szerszemu gronu.
Kilkudniowy plener będzie jednak okazją nie tylko do nauki, ale także do spotkań w swobodnej atmosferze, szlifowania umiejętności językowych i zawiązywania znajomości, które w przyszłości będą mogły zaowocować kolejnymi wspólnymi działaniami twórczymi.