Prastare techniki wypału ceramiki – warsztaty polsko-niemieckie
Ruszył plener ceramiczny realizowany w ramach projektu pn. „Polsko-niemieckie warsztaty plenerowe: Prastare techniki wypału ceramiki”.
W ramach transgranicznej współpracy polscy i niemieccy pasjonaci ceramiki spotkali się na warsztatach twórczych w Ramin, w otoczeniu kojącej i dającej natchnienie natury, by przez 4 dni zgłębiać tajniki wypałów alternatywnych. Pierwszym etapem działań projektowych, które zostały zainicjowane już we wrześniu, było dwudniowe spotkanie w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, podczas którego uczestnicy pod okiem instruktora przygotowywali gliniane naczynia, które teraz staną się podstawą wypałów alternatywnych. Gliniane formy zostaną poddane wypałom raku, piórka, horse hair, obwary, mlekowania, sagaru i pieca ziemnego, czyli dawnych technik pracy z gliną, które obecnie przeżywają swoisty renesans. Są to metody niemal całkowicie wykluczające zastosowanie chemii, a opierające się na eksploatowaniu naturalnych surowców. Dzięki ich wykorzystaniu można odkrywać nieoczywiste zastosowania przedmiotów z otaczającej rzeczywistości, a przy tym propagować ekologiczne podejście do przedmiotów codziennego użytku.
Warsztaty o charakterze eksperymentalnym opierać się będą na wiedzy empirycznej i wspólnej analizie, a efekty pracy uczestników będzie można zobaczyć podczas wernisażu wieńczącego plener. Projekt będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji, a także szansą na zdobycie nowej wiedzy, którą uczestnicy będą mogli wykorzystać w swoich kolejnych twórczych działaniach.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze strony Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a jego uczestnikami są członkowie pracowni ceramicznej Rezerwat Formy działającej w TOEE oraz osoby związane ze Stowarzyszeniem Gutshaus Ramin.