RZĄDOWE ODZNACZENIE  DLA  BURMISTRZA  DIAKUNA

 odznaczanie w.diakun P1260114    Burmistrz Polic, Władysław Diakun, został odznaczony przez ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego Odznaką Honorową  za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. To nowe odznaczenie, ustanowione w  bieżącym roku.  Burmistrz Diakun znalazł się w gronie pierwszych samorządowców, którzy zostali wyróżnieni w ten sposób. Uroczystość odbyła się 18 września, w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. 

Odznaczenia wręczał osobiście minister Andrzej Halicki. Otrzymali je w tym dniu także  prof. Aleksander Hall – wykładowca akademicki, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł na Sejm I i III kadencji oraz Jacek Ambroziak – szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł na Sejm X kadencji, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Jerzego Buzka. Wśród wyróżnionych samorządowców naszego regionu znaleźli się m.in. wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, prezydent Szczecina  Piotr Krzystek, prezydent Koszalina Piotr Mikietyński i prezydent Świnoujścia  Janusz Żmurkiewicz. Uroczystość została połączona sesją popularno-naukową „70-lecie administracji polskiej na Pomorzu Zachodnim”.

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na swojej stronie internetowej – Odznaka Honorowa  za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego. Została ustanowiona w roku 2015, w którym przypada 25 rocznica samorządu terytorialnego w odrodzonej, wolnej Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób podkreślono rangę i rolę polskiej samorządności w rozwoju kraju.

Dotychczas nie było wyróżnienia stanowiącego nagrodę za pracę i służbę dla samorządu terytorialnego, traktowanego jako część administracji i służby publicznej, realizującego  znaczną część zadań publicznych – informuje Ministerstwo. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 2015 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia (Dziennik Ustaw z dnia 10 lipca 2015 r. poz. 969), weszło w życie 25 lipca br.odznaczanie sala P1260138dyplom P1260100odznaczanie sala P1260138