Dzieje się na budowie PDH

Zakończyły się prace przygotowawcze związane z montażem dźwigu pierścieniowego tzw. Ring Crane. Do tej chwili postawiono 4 elementy przy jego użyciu:

  • 200-C2003 (Kolumna oddzielająca etan) o masie własnej 91 Ton
  • 700-V0002 (Zbiornik zrzutów mokrych) o masie własnej 128 Ton
  • 200-C1002 (Płuczka gazu regeneracyjnego) o masie własnej 56 Ton
  • 200-C2001 (Depropanizer) o masie własnej 257 Ton i wysokości ponad 56 m

Do posadowienia na fundamencie ostatniego elementu 200-C2001 użyto również żurawia pomocniczego. Podnoszenie było wykonywanie w kooperacji dwóch firm Mammoet i Sarens.

Przypomnienie informacji o żurawiach:

Ring Crane (Główny żuraw) Mammoet

– Cały żuraw jest „spakowany” w 77 kontenerach, w których przypłynął do portu barkowego w Policach.

– Żuraw będzie pracował w dwóch konfiguracjach, które dają mu odpowiednio zasięg pracy do 58 metrów i 88 metrów.

– Możliwy udźwig żurawia w odpowiedniej konfiguracji to 1600 ton

– Montaż samego żurawia to okres 2 tygodni

                Żuraw pomocniczy (gąsienicowy) Sarens

                – Żuraw LR1350 marki Liebherr o udźwigu do 1300 ton

                – Długość żurawia to 9,7 m przy 8,4 metrach szerokości

Wkrótce spodziewany jest montaż największego elementu konstrukcyjnego przyszłej fabryki polipropylenu tzw. splittera.  Ponad 890-tonowy kolos, który dotarł do portu rozładunkowego w Policach na barkach potężnej jednostki „Jumbo Jubilee” zostanie osadzony za pomocą dźwigu pierścieniowego (ang. ring crane). Trudno o bardziej spektakularne wydarzenie logistyczne jeśli mowa o unikatowym na skalę światową urządzeniu. Jego ramiona predysponowane są do podrywania obiektów o masie 2000ton a prawidłowe i precyzyjne złożenie pochłania więcej niż dwa tygodnie. Co ciekawe, przedsięwzięcie logistyczne tej skali to mobilizacja blisko 77 kontenerów, w które zapakowano elementy konstrukcyjne dźwigu pierścieniowego i przetransportowano drogą morską z Holandii do portu barkowego w Policach. Zanim jednak dotarł na plac budowy konieczne było przygotowanie placu składowego o powierzchni bagatela 5000m2. Wartym podkreślenia jest fakt, że propan-propylen splitter to najwyższy komponent kompleksu „Polimery Police” i jeden z najważniejszych aparatów instalacji PDH