Emerytura pomostowa – czym jest?
Emerytura pomostowa to specjalne świadczenie pieniężne, które przysługuje głównie pracownikom wykonującym pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Kto może zatem skorzystać z takiego świadczenia pieniężnego? Co jeszcze warto wiedzieć o emeryturze pomostowej? Na te pytanie odpowiemy w poniższym artykule!
Emerytura pomostowa
Wiemy już, czym jest emerytura pomostowa. A kto jest uprawniony do skorzystania z takiego świadczenia? Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach jest dostępna dla osób, które spełniają jednocześnie wszystkie wskazane warunki, takie jak:
- Data urodzenia po 31 grudnia 1948 roku
- Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat
- Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w okresie przed 1 stycznia 1999 roku i po 31 grudnia 2008 roku
- Ukończenie co najmniej 55 lat – w przypadku kobiet lub 60 lat – w przypadku mężczyzn
- Suma okresów składkowych i nieskładkowych wynosi co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni), a okresy nieskładkowe zaliczane są w wymiarze mniejszym niż 1/3 okresów składkowych
Pamiętajmy o tym, że prawo do pomostowej emerytury odnosi się jedynie do osób, które pracowały na podstawie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Praca w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze
Co musimy wiedzieć o pracy w szczególnych warunkach? Przepisy prawne mówią o tym, że są to wszelkie prace dotyczące czynników ryzyka, które wraz z wiekiem wpływają na większe ryzyko trwałego uszkodzenia zdrowia. Dodatkowo są one wykonywane w szczególnych warunkach, jakie mogą być determinowane procesami technologicznymi lub silami natury. Przykładowo są to wszelkie prace wykonywane pod ziemią, pod wodą, na wodzie i w powietrzu lub w warunkach zimnego i gorącego mikroklimatu. Poza tym obejmują różne ciężkie prace fizyczne, dotyczące dużych obciążeń statycznych i warunków podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, czy też w niezmiennej, wymuszonej pozycji ciała.
Wyróżnić można następujące prace w szczególnych warunkach:
- Prace rybaków morskich
- Prace przy przeróbce mechanicznej węgla i rud metali
- Prace w powietrzu na statkach powietrznych
- Prace eksploatacyjne lub udostępniające, dotyczące urabiania materiałów skalnych
- Prace murarskie w piecach odlewniczych, hutniczych, bateriach koksowniczych i w piecach do produkcji materiałów ceramicznych
- Prace przy obsłudze urządzeń do produkcji metali nieżelaznych i agregatów
- Prace przy ręcznym odlewaniu, formowaniu, czyszczeniu i szkliwieniu wyrobów z ceramiki
- Prace fizyczne ciężkie, przy przeładunku w ładowniach statków
Kolejnym ważnym pojęciem jest też praca o szczególnym charakterze. Jest to taka praca, która wymaga od pracownika szczególnej sprawności psychofizycznej i odpowiedzialności, tak aby można było zniwelować ryzyko narażania bezpieczeństwa publicznego, życia i zdrowia innych osób. Z biegiem lat posiadane sprawności ulegają zmniejszeniu, gdyż nasz organizm po prostu się starzeje. Jakie rodzaje prac są zaliczane do prac o szczególnych charakterze? Zazwyczaj wiąże się one z:
- Kontrolerami ruchu lotniczego
- Pilotami statków powietrznych
- Operatorami reaktorów jądrowych
- Kierowcami autobusów, trolejbusów, motorniczymi tramwajów w transporcie publicznym
- Kierowcami pojazdów uprzywilejowanych
- Funkcjonariuszami straży ochrony kolei
- Mechanikami lotniczymi itp.
Wszystkie te kwestie zostały jasno wskazane w przepisach prawnych. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, czy mamy prawo do emerytury pomostowej, warto poznać istniejące przepisy i je odpowiednio zinterpretować!
Podsumowując, warto zauważyć, że emerytura pomostowa jest dostępna dla poszczególnych osób, które spełniają określone warunki. Jest to świadczenie pieniężne wypłacane najczęściej tym pracownikom, którzy wykonywali prace o szczególnych charakterze lub w trudnych warunkach. Bez wątpienia wymagają one ogromnej odpowiedzialności i posiadania wielu cennych kwalifikacji oraz umiejętności.