Wakacje spędzone przyjemnie i pożytecznie

 

DSC_4141 siecNagraniem wideoklipu zakończyły się polsko – litewskie warsztaty artystyczne zorganizowane przez Akademię Młodzieży. Wzięli w nich udział m.in. podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży oraz grupa taneczna SMILE z Litwy.

Pobicia, kradzieże, ucieczki ze szkoły. Takie skojarzenia pojawiają się często gdy myślimy o podopiecznych młodzieżowych placówek resocjalizacyjnych. Kraty i surowa dyscyplina – to z kolei stereotypy o samych placówkach. Rzeczywistość – na szczęście – okazuje się inna.

Przeszłość naszych podopiecznych bywa trudna – opowiada Marcin Głuszyk, pomysłodawca i organizator spotkania młodzieży z Polski i Litwy. Jednakże okazuje się że w każdym z chłopców tkwi jakiś talent. Jeśli stworzone są warunki do ich rozwoju, dzielenia się efektami z innymi to wielu chłopców czyni to bardzo chętnie – dodaje wychowawca chłopców z Ośrodka w Trzebieży.

Chłopcy z Ośrodka wraz z trzebieską młodzieżą do wymiany przygotowują się w zasadzie cały rok. Próby, spektakle, warsztaty to wszystko stwarza przestrzeń do rozwijania swoich uzdolnień oraz integracji z młodzieżą spoza Ośrodka. To także czas pierwszych występów i przełamywania tremy. W wakacje odbywają się wakacyjne wymiany. Większość z chłopców przebywa na przepustce, na którą czekają cały. Przed wymiana wracają dobrowolnie do Ośrodka i to jest pierwszy „cud” tych warsztatów – opowiada Henryk Pietruczuk, vice Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży. Udział w wymianie to dla nich ogromne doświadczenie rozwojowe – dodaje. Chłopcy uczą się pracować w grupie, muszą konfrontować się z rzeczywistością międzykulturową, przygotowują gry i zabawy dla rówieśników, uczą się tańczyć, w końcu pracują nad własną sztuką którą później mogą dumnie zaprezentować. Wszystkie te zajęcia określane współcześnie jako edukacja pozaformalna bardzo wspierają proces rozwoju wychowanków trzebieskiego ośrodka.

Grupa taneczna „SMILE” z Litwy współpracuje z nami od dawna. Jej liderzy znają specyfikę pracy w naszym Ośrodku i wiedzą jak przygotować swoją młodzież do wymiany. To ważny aspekt całego przedsięwzięcia. Młodzież z Litwy oprócz współtworzenia warsztatów artystycznych przygotowuje dla polskich uczestników różne zajęcia, m.in. naukę tańca nowoczesnego.

Prezentacja wyników tegorocznej pracy twórczej będzie miała szczególną formę, gdyż młodzież z Polski i Litwy nakręciła wspólnie teledysk. BędDSC_4125 1z_YX_0980 1ie go można obejrzeć m.in. na naszej stronie. Premiera już w poniedziałek_YX_0775 1. Zapraszamy!  _YX_1177 1